Dominique Strauss-Kahn řekl soudu: nevinen

Bývalý ředitel Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn popírá obvinění z pokusu o znásilnění hotelové pokojské. Strauss-Kahn podle očekávání před newyorským soudem prohlásil, že se necítí vinen. Za údajné sexuální delikty mu hrozí až 25 let vězení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dominique Strauss-Kahn se svojí ženou při příjezdu před manhattanský soud

Dominique Strauss-Kahn se svojí ženou při příjezdu před manhattanský soud | Zdroj: Reuters

V samotném procesu, který by měl začít koncem roku, se pak jeho obhájci budou nejspíš snažit porotu přesvědčit o tom, že sex s pokojskou byl dobrovolný. Další soudní slyšení je naplánováno na 18. července.

Přehrát

00:00 / 00:00

spolupracovník Českého rozhlasu ve Spojených státech Dušan Neumann ve večerních Ozvěnách dne Radiožurnálu

O co před manhattanským soudem v pondělí odpoledne vlastně šlo vysvětlil spolupracovník Českého rozhlasu ve Spojených státech Dušan Neumann. „Americký soudní proces je jiný něž evropský. Obviněný předstoupí před soudce a má možnost buď přiznat vinu, nebo ji popřít. Toto předprocesní vystoupení je počátkem celého procesu. Ani jedna strana ať už žalobce, nebo obhájce se do žádných detailů nepouští,“ řekl Neumann. „Zatím jediné, co právníci řekli je, že mají velmi podstatné důkazy, že šlo o souhlasný sexuální styk,“ dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Průběh soudního stání a okolnosti celé kauzy GSK sledoval redaktor Ondřej Bouda

Právníci Strauss-Kahna si stěžují, že média jejich klienta poškozují. Nejen, že přišel o místo a také o šanci stát se příštím francouzským prezidentem, ale z tábora obžaloby unikají informace, které by měly zaznít až v soudní síni. Soudce a porota tak mohou být ovlivněni mediální štvanicí. Na druhou stranu také obhajoba tvrdí, že má klíčové informace, které ukáží, že pokojská je nedůvěryhodný svědek. A věří, že jejich klient bude nakonec osvobozen.

V tomto případě jde o tvrzení proti tvrzení. Nejsou svědci a i když důkazy policie má, tak podle Strauss-Kahna došlo ke styku se souhlasem pokojské. Obhajobě tak třeba stačí dokázat, že žena či její rodina má dluhy, a tímto způsobem se jen snaží sehnat peníze. Na získávání těchto informací teď pracuje soukromá detektivní kancelář.

Při příjezdu k soudu přivítala Strauss-Kahna asi stovka žen - ať už hotelových zaměstnankyň, nebo jen aktivistek převlečených za pokojské - a křičeli hanba. Minulost Strauss-Kahna, jeho milenky a citová otevřenost k ženám, skutečně můžou hrát v případu roli. Francouzi to spíše vidí jako polehčující okolnost, zatímco Američané to považují za důkaz jeho viny. Strauss-Kahnovy bývalé milenky vztahy popisují jako velmi korektní a tvrdí o něm, že není schopen násilí.

Pracovnice hotelových zařízení před budovou newyorského soudu | Foto: Reuters

Strauss-Kahn musel po zadržení strávit čtyři dny ve vězení na newyorském Rikers Island. Následně byl propuštěn na kauci do domácího vězení. V něm zůstává i nadále.

Hanka Shánělová, Ondřej Himmer, Ondřej Bouda, Veronika Sedláčková, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme