Domorodci zažalují Bolsonara. Vadí jim prezidentův výrok, že ‚jsou čím dál více lidskými bytostmi‘

Sdružení domorodých obyvatel Brazílie zažaluje prezidenta země Jaira Bolsonara kvůli rasismu, jehož se podle nich opět dopustil svými výroky. Oznámila to zástupkyně sdružení Sonia Guajajaraová. Prezident největší latinskoamerické země na videu z tohoto týdne řekl, že „indiáni jsou čím dál více lidskými bytostmi“.

Brasilia Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brazilský prezident Jair Bolsonaro | Foto: Adriano Machado | Zdroj: Reuters

„"Bolsonaro opět porušil ústavu, když popírá naši existenci. Jako obyvatelé této země žádáme respekt. Je nutné toho zvrhlíka zastavit,“ napsala na twitteru ekologická a indiánská aktivistka Guajajaraová, která v roce 2018 kandidovala na viceprezidentku Brazílie.

A @apiboficial entrará na justiça contra Jair Bolsonaro por crime de racismo. Nós, povos indígenas, originários desta terra, exigimos respeito! Bolsonaro mais uma vez rasga a Constituição ao negar nossa existência enquanto seres humanos. É preciso dar um basta à esse perverso!

03:30 – 24. 01. 2020

840 3538

Bolsonaro ve čtvrtek na videu na sociální síti Facebook komentoval vznik Rady pro Amazonii, kterou založili domorodí obyvatelé tento týden. Na svém shromáždění rovněž vyzvali k ochraně Amazonie a kritizovali plán vlády na povolení komerčního zemědělství a těžby v indiánských rezervacích. To je nyní až na výjimky zakázáno. Indiáni označili plán vlády za „genocidu, etnocidu a ekocidu“, podle nich povede k dalšímu odlesňování Amazonie.

„Indián se mění, vyvíjí, je čím dál více lidskou bytostí jako my,“ prohlásil na kritizovaném videu Bolsonaro. „Takže snažme se, aby se indián stále více integroval do společnosti a byl skutečným vlastníkem své země,“ dodal brazilský prezident.

V Brazílii žije na 850 tisíc domorodých obyvatel, většina z nich v indiánských rezervacích, které zaujímají asi 12 procent rozlohy státu. Podle Bolsonara je takové procento příliš velké a nevyužité pro národní ekonomiku. Indiáni ale argumentují tím, že rezervacemi pomáhají chránit Amazonii, která v posledních letech čelí výraznému odlesňování.

Bývalý armádní důstojník a krajně pravicový politik Bolsonaro je v úřadu prezidenta od loňského ledna a v minulosti proslul řadou kontroverzních i urážlivých výroků na adresu etnických menšin, žen či homosexuálů. Za urážku poslankyně dostal pokutu a za kritiku Afroameričanů si vysloužil obvinění z rasismu. Měl ale imunitu jako poslanec, takže odsouzen nebyl. Rasismus je v Brazílii vážný zločin a hrozí za něj až pět let vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme