Domy odsunutých osadníků v Gaze čeká demolice

Domy židovských osadníků budou při chystaném odsunu Izraelců z pásma Gazy zbořeny. Dohodli se na tom představitelé Izraele a palestinského vedení. Výsledek jejich dvoudenního jednání tlumočila americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová, která je na návštěvě Blízkého východu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ariel Šaron, Condoleezza Riceová | Zdroj: ČTK

"Obě strany proto společně vypracují plán demolic a likvidace materiálu," řekla šéfka americké diplomacie na tiskové konferenci v Jeruzalémě.

Izrael a Palestinci podle ní dospěli k názoru, že vyklizené pozemky po osadnících budou moci Palestinci lépe využít pro své bytové potřeby. Palestinská správa vypracovává plán využití pozemků v bývalých židovských osadách tak, aby tam bylo usazení Palestinců ekonomicky výhodné.

Plánovaný odsun Izraelců z 21 osad v pásmu Gazy a na západním břehu Jordánu má začít v polovině srpna. Právě tento plán byl o víkendu hlavním tématem rozhovorů Riceové s palestinským a izraelským vedením.

V sobotu Riceová zahájila své turné po Blízkém východě jednáním s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem a premiérem Ahmadem Kurájou zahájila Riceová. Dnes se v Jeruzalémě sešla s izraelským premiérem Arielem Šaronem.

Izraelský odsun z pásma Gazy označila Riceová za nejlepší šanci pro obě strany na znovuoživení dlouho stagnujícího mírového plánu. Rozhovory s představiteli obou stran přesvědčily, že Palestinci i Izrael mají vůli při realizaci odsunu spolupracovat a zajistit jeho plynulý a pokojný průběh, uvedla Riceová.

Otázka, co se má stát s domy a hospodářskými budovami určenými k vyklizení, je citlivým bodem Šaronova plánu. Původně se počítalo s jejich demolicí, kterou prosazovali zejména izraelští bezpečnostní představitelé. Premiér se nicméně počátkem dubna přiklonil k variantě ponechání domů v nedotčeném stavu.

Regina Prouzová-Květoňová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme