Domy odsunutých osadníků v Gaze čeká demolice

Domy židovských osadníků budou při chystaném odsunu Izraelců z pásma Gazy zbořeny. Dohodli se na tom představitelé Izraele a palestinského vedení. Výsledek jejich dvoudenního jednání tlumočila americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová, která je na návštěvě Blízkého východu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ariel Šaron, Condoleezza Riceová | Foto: ČTK

"Obě strany proto společně vypracují plán demolic a likvidace materiálu," řekla šéfka americké diplomacie na tiskové konferenci v Jeruzalémě.

Izrael a Palestinci podle ní dospěli k názoru, že vyklizené pozemky po osadnících budou moci Palestinci lépe využít pro své bytové potřeby. Palestinská správa vypracovává plán využití pozemků v bývalých židovských osadách tak, aby tam bylo usazení Palestinců ekonomicky výhodné.

Plánovaný odsun Izraelců z 21 osad v pásmu Gazy a na západním břehu Jordánu má začít v polovině srpna. Právě tento plán byl o víkendu hlavním tématem rozhovorů Riceové s palestinským a izraelským vedením.

V sobotu Riceová zahájila své turné po Blízkém východě jednáním s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem a premiérem Ahmadem Kurájou zahájila Riceová. Dnes se v Jeruzalémě sešla s izraelským premiérem Arielem Šaronem.

Izraelský odsun z pásma Gazy označila Riceová za nejlepší šanci pro obě strany na znovuoživení dlouho stagnujícího mírového plánu. Rozhovory s představiteli obou stran přesvědčily, že Palestinci i Izrael mají vůli při realizaci odsunu spolupracovat a zajistit jeho plynulý a pokojný průběh, uvedla Riceová.

Otázka, co se má stát s domy a hospodářskými budovami určenými k vyklizení, je citlivým bodem Šaronova plánu. Původně se počítalo s jejich demolicí, kterou prosazovali zejména izraelští bezpečnostní představitelé. Premiér se nicméně počátkem dubna přiklonil k variantě ponechání domů v nedotčeném stavu.

Regina Prouzová-Květoňová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme