Domy v Sieře Leone zavalil sesuv půdy. Několik stovek lidí zahynulo

Lokální záplavy a sesuvy půdy v pondělí zasáhly metropoli afrického státu Sierra Leone. Zahynulo nejméně 312 lidí, uvedla agentura AFP s odvoláním na Červený kříž. Počet obětí ale zřejmě není konečný. Podlaha márnice místní nemocnice Connaught je poseta mrtvolami, protože není na tak velké množství těl připravena, upozornil místní činitel.

Freetown Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Domy v Sieře Leone zavalil sesuv půdy. Několik stovek lidí zahynulo | Zdroj: ČTK/AP

Voda strhávala v metropoli Freetown a jeho okolí domy, bahno zavalilo chatrče ve slumech. Nejpostiženější je čtvrť Regent asi 20 kilometrů od centra města na úpatí pahorku, z něhož se brzo ráno po silném nočním lijáku sesunulo hodně zeminy.

Úřady se snaží obyvatele preventivně evakuovat a zasažené oblasti uzavřít, mnoho lidí se ale na místa vrací a pokoušejí se z trosek vyprostit své blízké. Kromě záchranářů a příbuzných se do záchranných operací zapojila také armáda.

V západní Africe je právě období dešťů. Hlavní město Sierry Leone Freetown leží v nízké nadmořské výšce a především chudé městské části mají špatně vyřešenou kanalizaci. Tyto faktory pak riziko záplav a následných sesuvů půdy zvyšují.

V září 2015 si povodně vyžádaly deset mrtvých. Na 9000 lidí přišlo o střechu nad hlavou. Ve městě nyní panují obavy z toho, jaké budou hygienické následky nejnovější katastrofy. V minulosti v podobných případech často následovala například cholera.

Václav Jabůrek, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme