Začal souboj o budoucnost Republikánské strany. Trumpa může zpomalit úspěšný impeachment

Donald Trump si během čtyř let prezidentství zcela podmanil Republikánskou stranu. Teď naplno začal zákulisní souboj o to, jestli to tak zůstane i po jeho odchodu z Bílého domu. Tento týden oficiálně zahájila činnost Trumpova kancelář exprezidenta. Ve čtvrtek se Trump také ve své rezidenci na Floridě poprvé od přepadení sídla Kongresu svými příznivci sešel s Kevinem McCarthym, lídrem republikánské menšiny ve sněmovně.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve čtvrtek se Trump také ve své rezidenci na Floridě poprvé od přepadení sídla Kongresu svými příznivci sešel s Kevinem McCarthym, lídrem republikánské menšiny ve sněmovně (na snímku). Plánovali kampaň pro kongresové volby v příštím roce

Ve čtvrtek se Trump také ve své rezidenci na Floridě poprvé od přepadení sídla Kongresu svými příznivci sešel s Kevinem McCarthym, lídrem republikánské menšiny ve sněmovně (na snímku). Plánovali kampaň pro kongresové volby v příštím roce | Foto: Greg Nash | Zdroj: Reuters

Podle Trumpa je potřeba ty slabé republikány, kteří uznali vítězství Joe Bidena ve volbách, zničit v příštích republikánských primárkách. I to slyšela Trumpovi oddaná masa 6. ledna před útokem na Kapitol. A není pochyb o tom, že početná základna Trumpových příznivců se tím hodlá řídit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Začal souboj o budoucnost Republikánské strany. Více si poslechněte v reportáži zpravodaje Českého rozhlasu v USA Jana Kaliby

Bude to pro ně špatné, říká Mallon z Marylandu. John z Ohia považuje republikány, co uznali Bidenovo vítězství, za zrádce placené Čínou, a žádný Trumpovi takto neloajální republikán už prý od něj hlas nikdy nedostane.

„Především – Republikánská strana je mrtvá. Teď je to strana Trumpa a jeho ideologie. Lidí, kteří chtějí naši zemi zase zpátky, skvělou, první. S Bidenem taková rozhodně nebude. Myslím, že republikáni, co Trumpa nepodpořili, toho dne budou litovat. Obzvlášť McConnell,“ řekl Radiožurnálu Trumpův obdivovatel John z Virginie o šéfovi republikánů v Senátu.

Ani druhý impeachment Trumpa neuspěje, naznačilo hlasování senátorů. Začít má za dva týdny

Číst článek

Mitch McConnell uznal Bidenovo vítězství, Trumpa otevřeně obvinil z toho, že podnítil přepadení Kapitolu, ale pak v této souvislosti hlasoval proti konání soudu s bývalým prezidentem na základě ústavní žaloby.

Právě mezi Mitchem McConnellem a Donaldem Trumpem teď začíná souboj o budoucí podobu Republikánské strany.

„Republikáni bývali před Trumpem stranou zásad. Trump ji teď plánuje zničit. A z druhé strany oni jsou v pozici ho dorazit. On je teď jako raněné zvíře v lese, útočí na všechny a na všechno. Je teď ten slabý, oni jsou silní. Ale čas tuhle dynamiku může změnit, když Trump zkusí vybičovat své lidi k zuřivosti. Myslím, že teď je chvíle, kdy mohou republikáni Trumpa dorazit, a že to zkusí,“ řekl v rozhovoru pro Český rozhlas bývalý kongresman demokratů Robert Mrazek.

Robert Mrazek ve své pracovně v Ithace | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: ČRo

Bez sítí, ale s podporou strany

Donald Trump je teď bez prezidentské moci, bez účtů na sociálních sítích a v defenzivě kvůli druhému impeachmentu.

YouTube prodloužil blokaci Trumpova účtu na neurčito. Jeho právníku Giulianimu zakázal vydělávat

Číst článek

Ovšem devět z deseti republikánů v Senátu hlasovalo pro zrušení blížícího se soudu s Trumpem, jeho volební porážku odmítly uznat dvě třetiny republikánských kongresmanů a jejich lídr McCarthy od otevřené kritiky Trumpa po útoku na Kapitol dospěl až k srdečné schůzce na Floridě, kde s bývalým prezidentem plánovali kampaň pro kongresové volby v příštím roce.

„Plně očekávám, že frakce Trumpových nejhorlivějších a nejoddanějších příznivců ovládne Republikánský národní výbor. Budou rozhodovat o tom, kdo dostane peníze, kdo bude kandidovat, koho bývalý prezident podpoří. Trump umí promlouvat k lidem a zůstane na politické scéně ještě dlouho. Hodně lidí z celé země si taky myslí, že Trump začne připravovat půdu pro kandidaturu některého ze svých dětí,“ tvrdí lobbista z Pensylvánie Michael Manzo.

A tak bývalý prezident, který je ve své zemi obecně nepopulární, má mezi republikánskými voliči naopak stále velkou podporu, umí vyvinout obří tlak na svou opozici v Republikánské straně a její osud do velké míry drží v rukou právě Trump a jeho věrní.

„Plně očekávám, že frakce Trumpových nejhorlivějších a nejoddanějších příznivců ovládne Republikánský národní výbor. Budou rozhodovat o tom, kdo dostane peníze, kdo bude kandidovat, koho bývalý prezident podpoří. Trump umí promlouvat k lidem a zůstane na politické scéně ještě dlouho. Hodně lidí z celé země si taky myslí, že Trump začne připravovat půdu pro kandidaturu některého ze svých dětí,“ tvrdí pro Český rozhlas lobbista z Pensylvánie Michael Manzo | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme