‚Nezákonné vyšetřování, nečestní policisté.‘ Trump odsoudil prověřování role Ruska ve své kampani

Americký prezident Donald Trump tvrdí, že zprávu z vyšetřování role Ruska v prezidentských volbách v roce 2016 neviděl, ani nečetl. Důvodem vyšetřování týmu zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera byl podle šéfa Bílého domu „pokus o puč“ a šlo o velezradu. Americký ministr spravedlnosti William Barr v úterý odmítl na jednání v Kongresu sdělit, zda byl Bílý dům o zprávě podrobněji informován a zda mu byla poskytnuta.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump | Foto: Joshua Roberts | Zdroj: Reuters

Trump ve středu prohlásil, že chce vyšetření toho, co bylo zdrojem federálního vyšetřování možných vazeb mezi jeho kampaní a Ruskem. Podle něj šlo o „nezákonné vyšetřování“ vedené „nečestnými policajty“. Prezident nikoho konkrétního nejmenoval, ale dříve vinil představitele ministerstva spravedlnosti a bývalého ředitele FBI Jamese Comeyho. Trump v minulosti Muellerovo vyšetřování opakovaně označil za hon na čarodějnice.

Vyšetřovatel Mueller zveřejní zprávu o ruské kauze v polovině dubna, část ale zůstane v utajení

Číst článek

Zvláštní vyšetřovatel Mueller objasňování ruské kauzy ukončil koncem března a zprávu předal Barrovi. Ze zveřejněného výtahu 400stránkového textu vyplývá, že prezident Trump ani členové jeho volebního štábu před volbami v roce 2016 s Ruskem tajně nespolupracovali. Trump zprávu považuje za očištění svého jména a nemá námitky ani proti zveřejnění dokumentu, které Barr chystá v příštích dnech.

Ve středu Barr řekl, že americké tajné služby se podílely na sledování Trumpovy prezidentské kampaně v roce 2016 a že prověří, zda se tak dělo legálně. „Myslím, že špionáž se děla,“ řekl Barr Senátu. „Ale otázka je, zda to bylo adekvátně podložené a netvrdím, že nebylo... Nemyslím, že byla porušena pravidla, ale myslím, že je důležité to prověřit. A nehovořím nutně o FBI, ale šířeji o zpravodajských službách,“ řekl Barr.

V úterý Barr ohlásil, že během týdne zveřejní verzi zprávy zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera určenou pro veřejnost. Zástupcům Kongresu vysvětlil, že části zprávy budou upraveny tak, aby nebyly čitelné. U těchto míst bude stát vysvětlení, proč daná informace nesměla být zveřejněna.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme