Donald Rumsfeld má Českou republiku rád

V den svátku každého vždy potěší, když ho přátelé ocení a upřímně se vyznají z obdivu. Takové je to mezi obyčejnými lidmi ale také mezi státníky, když si u příležitosti státního svátku vymění pár slov. Našim diplomatům, kteří dnes pořádají snad ve všech zemích světa, kde máme ambasády, slavnostní recepce u příležitosti výročí vzniku Československa, přijdou poblahopřát představitelé tamních zemí. Americký ministr obrany Donald Rumsfeld to udělal ve Washingtonu s největší pravděpodobností mimoděk, ale o to upřímněji už včera.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Rumsfeld | Foto: Miroslav Konvalina

Před americkým ministerstvem obrany se chystalo vše na přijetí českého ministra obrany Karla Kühnla. Zdejší ministr obrany Donald Rumsfeld se najednou objevil na schodech Pentagonu, kde se loučil s americkým velvyslancem pro Irák Zalmayem Khalilzadem, a najednou si všiml postávajících českých novinářů a zeptal se, odkud jsou.

Když jsem mu řekl, že čekáme až za chvíli přijme českého ministra obrany, přestal tento washingtonský jestřáb mluvit s diplomatem a udělal něco nečekaného, začal zpívat českou písničku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Donald Rumsfeld zpívá

Když viděl šokované tváře českých novinářů, tak zvolal: "Vyrůstal jsem v Chicagu a jezdili jsme autobusem na fotbal a na zápas a každý, kdo byl v zápasnickém týmu, byl z Československa a okolí. Bylo to v padesátých letech, když bylo Československo," vzpomínal obávaný ministr americké obrany.

Shodli jsem se na tom, že v Chicagu je Čermákova ulice, ale nevzpomněl si na Sokol. "Musím jít nahoru pracovat," řekl jeden z nejbližších spolupracovníků prezidenta Bushe, ale za chvíli byl na schodech zpátky, aby uvítal českého ministra obrany Karla Kühnla a zase se s námi dal do hovoru.

Zeptal jsem se pana Rumsfelda na jeho českou zkušenost. Smál se a říkal, že Češi jsou báječní a Čechy jsou nádherná země. "Vzal jsem do Československa moji rodinu na Silvestra v roce 1973. To jsem byl ambasadorem při NATO a dovolili mě přijet. Jeli jsme, pokud se pamatuji, do Plzně. Líbilo se mi v České republice. Každý, kdo je z Chicaga, má rád Českou republiku," rozloučil se s novináři Rumsfeld.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme