Trump na nečekané návštěvě Afghánistánu. Sešel se s prezidentem a oznámil snížení počtu vojáků

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek u příležitosti svátku Dne díkůvzdání navštívil americké vojáky v Afghánistánu. Během neohlášené návštěvy se sešel také se svým afghánským protějškem Ašrafem Ghaním a bez upřesnění oznámil výrazné snížení počtu amerických vojáků v zemi, informují tiskové agentury.

Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump na nečekané návštěvě Afghánistán | Zdroj: Reuters

Do Afghánistánu přiletěl Trump dva měsíce poté, co v reakci na bombový útok v Kábulu zrušil mírové rozhovory s afghánským radikálním hnutím Tálibán. Ve čtvrtek ale prohlásil, že Tálibán usiluje o dohodu a příměří.

Tálibán propustil dva zajatce výměnou za radikály. Následovat by měla jednání s afghánskou vládou

Číst článek

Trump hovořil také o připravovaném snížení počtu amerických vojáků v zemi. Americká média už před rokem uváděla, že Spojené státy chtějí stáhnout až polovinu ze současného počtu 14 000 vojáků, které v Afghánistánu mají.

Americký ministr obrany Mark Esper pak letos v říjnu během návštěvy Afghánistánu hovořil o tom, že kontingent by mohlo tvořit 8600 vojáků. Trump se ve čtvrtek ke konkrétním číslům nevyjádřil.

Trump přiletěl prezidentským speciálem s volacím znakem Air Force One na základnu Bagrám krátce po 20.30 místního času (17.00 středoevropského času), uvedla agentura AP. Za přísných bezpečnostních opatření v zemi strávil asi dvě a půl hodiny. Podobně neohlášenou cestu vykonal loni o Vánocích, kdy s manželkou Melanií navštívili americké vojáky v Iráku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme