Blesková zpráva

Zemřel Jaroslav Kubera, předseda Senátu

Spojené státy si vyměnily s Íránem zajatce. Oběma mužům bylo umožněno vrátit se ke svým rodinám

Íránec zadržený ve Spojených státech a Američan zadržený Islámským státem byli osvobozeni, aby se mohli setkat se svými rodinami, uvedl na svém twitteru íránský ministr zahraničí Mohammad Javad Zarif. O výměně zajatců informovala agentura Reuters.

Spojené státy americké Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský ministr zahraničí s osvobozeným profesorem Massoudem Soleimanem | Zdroj: twitterový učet Javada Zarifa

Zadrženým Íráncem, který se vrací domů, je profesor Massoud Soleiman. Do Spojených států přijel jako prestižní hostující vědec a plánoval zde dokončit svůj výzkum v oblasti léčby pacientů po mozkové mrtvici. Na zpáteční cestě byl však zadržen na letišti v Chicagu a spolu se dvěma studenty obviněn z plánovaného exportu biologického materiálu bez povolení, uvedl to server Guardian. Nyní byl po roce ve vazbě propuštěn.

Druhým osvobozeným zadrženým, kterému bylo umožněno se vrátit do Spojených států, je čínsko-americký postgraduální student Xiyue Wang. Ten byl zadržen v Íránu v roce 2016 při provádění výzkumu o qajarské dynastii. „Pan Xiyue Wang byl držen pod záminkou špionáže,“ uvedl ve svém oficiálním vyjádření americký prezident Donald Trump. Později byl obviněn z kolaborace se zahraničními vládami a odsouzen k 10 rokům ve vězení, informovala o tom BBC

„Osvobozování Američanů držených v zajetí má zásadní význam pro moji vládu. Budeme i nadále tvrdě pracovat, abychom přivedli domů všechny naše občany, kteří jsou v zahraničí neoprávněně drženi v zajetí,“ prohlásil Trump.

Manželka Xiyue Wanga Hua Qu potvrdila BBC, že její manžel byl propuštěn. „Naše rodina je opět kompletní. Čekali jsme s mým synem na tento den tři dlouhé roky. Jsme vděční všem, kteří jeho propuštění pomohli uskutečnit,“ řekla Hua Qu.

V říjnu tohoto roku předal Írán Spojeným státům list jmen zadržených, které požaduje propustit na svobodu. Přesný počet Íránců zajatých Spojenými státy není znám. 

ada Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme