Trumpova politika nulové tolerance proti imigrantům: plačící děti držené v klecích na hranicích USA

Americký prezident Donald Trump s platností od května rozhodl o zpřísnění postihu nelegální migrace. Pokus o přechod hranic USA bez povolení je od té doby trestným činem a zadržené osoby jdou do vazby. Americké zákony ale zakazují posílat do věznic děti s jejich provinilými rodiči. Ty jsou odděleny a zavřeny v klecích.

Video Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump | Zdroj: Reuters, Reuters

Od začátku května tak bylo na americko-mexických hranicích zadrženo a od rodičů odděleno již 2300 dětí. Jedná se o dramatický nárůst, protože od předloňského října do letošního února šlo o necelých 1800 podobných případů.

Nová politika Trumpovy administrativy vyvolala vlnu kritiky ze zahraničí, ať už se jedná o sousední státy jako Mexiko, nebo mezinárodní organizace, jako například OSN. Amerického prezidenta kritizoval i papež František. S opatřením navíc nesouhlasí ani někteří kongresmani - a to jak demokraté, tak republikáni.

Vlnu nevole vyvolala zvuková nahrávka plačících dětí a krátké záběry z oblasti, kam jinak není přístup umožněn.

Děti jsou v detenčních zařízeních zavřené v klecích, kde nemají žádné hračky ani nic ke čtení, informuje agentura AP. Dozorci dokonce několik pětiletých dětí napomenuli, když si v klecích společně hrály.

‚Je to kruté a láme mi to srdce.‘ Prvním dámám USA se nelíbí zavírání dětí a rozdělování rodin

Číst článek

„Kdyby rodiče svoje děti zavřeli do klece a nechali je tam bez dozoru, museli by se za to zodpovídat,“ kritizuje opatření Michelle Braneová, šéfka oddělení práv migrantů při Výboru pro ženy uprchlíky.

Kritika se navíc snesla i na televizní stanici Fox News. Jak uvádí server Guardian, komentátoři v televizi tvrdili, že děti jsou jako na letním táboře, a vyzývali amerického prezidenta, aby se nenechal přesvědčit o opaku. Několik tvůrců zvažuje, že své seriály přesunou na jiné televizní stanice, píše Guardian.

Velké pobouření také vyvolala reakce vedoucího kampaně Trumpa, Coreyho Lewandowski. Když totiž slyšel příběh malé holčičky, která trpí Downovým syndromem a je oddělena od rodičů, udělal pouze ironické bé, bé“, a zdůraznil, že na takové případy se média soustředit nemají.

Americký prezident Donald Trump veškerou kritiku odmítá. Zdůrazňuje, že hlavní prioritou je ochrana hranic. Na svůj twitterový účet napsal, že děti ke vstupu do země používají jedni z nejhorších zločinců na světě.

O děti zadržených rodičů se stará Kancelář pro přesídlení uprchlíků (ORR), v jejíž působnosti v USA funguje asi 100 záchytných zařízení v 17 amerických státech. Děti se tak často mohou ocitnout na opačném konci Spojených států než jejich rodiče. Případy dětí se řeší samostatně a řízení často trvá i několik měsíců. Celkem je nyní zadržováno asi 10 000 dětí odloučených od svých rodičů.

Podle kritiků je ale systém rozdělování rodin chaotický. Podle sdružení na pomoc osamělým dětem v USA (KIND) v minimálně 40 případech byli rodiče deportování z USA bez svých dětí a někdy trvalo měsíce, než se rodina opět shledala.

Dominika Perlínová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme