Trump podpořil návrh dvou republikánů v Kongresu doplnit ústavu o zákaz pálení americké vlajky

Donald Trump podpořil myšlenku rozšířit americkou ústavu o dodatek, který by zakazoval pálit vlajku Spojených států. Prezident tak o víkendu reagoval na návrh dvou republikánů v Kongresu, kteří s touto iniciativou přišli. Tato snaha není nová, v minulosti ale v Kongresu nikdy nezískala potřebný počet hlasů a jde také proti rozhodnutí amerického Nejvyššího soudu.

Od stálého zpravodaje Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve Spojených státech se vlajka oslavuje svátky Flag Day a National Flag Week. | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

V návrhu nového dodatku ústavy se píše o zákazu fyzického zneúctění vlajky Spojených států. Prezident Trump takovou myšlenku podpořil už krátce po svém nástupu do funkce.

Nejvyšší soud ale před 30ti lety rozhodl, že pálení americké vlajky není nezákonné, protože spadá pod první dodatek ústavy o svobodě projevu.

Ve Spojených státech si připomínají den D, u památníku ve Washingtonu zazněla jména všech amerických obětí

Číst článek

Následně také zrušil zákon přijatý Kongresem, který ničení vlajky zakazoval. Kongres se poté pokusil zákaz odhlasovat ještě několikrát, naposledy v roce 2006, kdy podle deníku Washington Post návrh neprošel o jediný hlas. Proti byl také současný šéf republikánů v senátu Mitch McConnell.

Trump návrh novely republikánského senátora Stevea Dainese veřejně podpořil na svém twitterovém účtu, dosavadní rozhodnutí Nejvyššího soudu pálení americké vlajky trestně nepostihovat označil za ,blbost‘.

All in for Senator Steve Daines as he proposes an Amendment for a strong BAN on burning our American Flag. A no brainer!

14:51 – 15. 06. 2019

18721 84205

Nejedná se přitom o první Trumpovo odsouzení pálení vlajky. Krátce po zvolení do prezidentské funkce v roce 2016 napsal, že „nikdo nemá právo pálit americkou vlajku. Každý, kdo tak učiní, musí být potrestán,“ navrhoval přitom ztrátu amerického občanství či rok ve vězení.

,Den vlajky‘

Pálení vlajky je citlivé téma, které ve Spojených státech rezonuje dlouhodobě. Odpůrci, stejně jako prezident Trump, odsuzují pálení vlajky jako neuctivé k válečným veteránům, kteří bojovali či zemřeli ve službě americké armády.

Ostatní vnímají možnost pálení vlajky zejména při protestech jako projev svobody. 

Ve Spojených státech se přijetí nynější podoby vlajky americkými státy oslavuje svátky ,Den vlajky‘ (Flag Day) a ,Týden vlajky‘ (National Flag Week). 

,Den vlajky‘ připadá na 14. června, shodou okolností ve stejný den jako narozeniny prezidenta Trumpa. Nejedná se o oficiální svátky, nicméně by během druhého červnového týdne měla být americká vlajka vyvěšena na všech vládních budovách.

Nobody should be allowed to burn the American flag - if they do, there must be consequences - perhaps loss of citizenship or year in jail!

12:55 – 29. 11. 2016

65614 195222

nkr, jkb Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme