Brunson je bezdůvodně souzen a pronásledován v Turecku, zastal se pastora Trump na twitteru

Prezident USA Donald Trump ve středu na twitteru vyjádřil podporu americkému pastorovi Andrewovi Brunsonovi. Duchovního v Turecku soudí kvůli údajnému napojení na hnutí Fethullaha Gülena, jehož Ankara viní ze zosnování předloňského pokusu o státní převrat. Brunsonův případ komplikuje již tak napjaté vztahy mezi Tureckem a Spojenými státy.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pastor Andrew Brunson, kterého v říjnu 2016 zatkly úřady v Turecku.

Pastor Andrew Brunson, kterého v říjnu 2016 zatkly úřady v Turecku. | Zdroj: Reuters

„Pastor Andrew Brunson, skvělý muž a vedoucí osobnost křesťanství ve Spojených státech, je bezdůvodně souzen a pronásledován v Turecku," napsal Trump na twitteru.

„Nazývají ho špionem, ale i já jsem větší špion, než je on. Doufám, že mu dovolí, aby se vrátil domů ke své krásné rodině, kam patří!“ dodal prezident.

Padesátiletý Brunson se svou ženou řídil protestantskou církev v Izmiru na západě Turecka. Zatčen byl v říjnu 2016 a čelí obvinění z jednání ve prospěch Gülenova hnutí a zakázané Strany kurdských pracujících (PKK). Obě organizace Turecko považuje za teroristické.

Úder v Sýrii očima mezinárodního práva: studená válka, humanitární intervence a argument Bagdád

Číst článek

Brunson je obviněn také z politické a vojenské špionáže. Pastor všechna obvinění odmítá. Pokud bude uznán vinným, hrozí mu podle agentury AFP 15 až 20 let, podle agentury Reuters až 35 let vězení.

Loni v září turecký prezident Recep Tayyip Erdogan uvedl, že pastora propustí, pokud USA Turecku vydají duchovního Fethullaha Gülena, který dlouhodobě žije v USA a jehož Ankara viní ze zosnování předloňského zmařeného puče. Washington ale vydání duchovního opakovaně odmítl.

Brunsonova kauza přiživuje napětí mezi USA a Tureckem. Tyto státy jsou sice spojenci v Severoatlantické alianci, ale jejich vztahy se zhoršily především kvůli americké podpoře kurdským milicím v Sýrii, které Ankara označuje za teroristy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme