Donald Trump přivítal Andrzeje Dudu v Bílém domě. Prezidenti ocenili vztahy Polska a Spojených států

Vztahy Polska a Spojených států nebyly nikdy bližší. Při středečním setkání s polským prezidentem Andrzejem Dudou v Bílém domě to prohlásil jeho americký protějšek Donald Trump, který hlavu polského státu označil za svého přítele. Duda vztahy Varšavy a Washingtonu považuje za velmi dobré.

Washington (Aktualizováno: 23:13 24. 6. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Setkání vrcholných představitelů Spojených států a Polska v Bílém domě | Foto: Sipa USA | Zdroj: Reuters

Vrcholná schůzka se koná v době, kdy Varšava usiluje o posílení americké vojenské přítomnosti v Polsku a kdy Washington ohlásil plány snížení počtu amerických vojáků v Německu.

Americký prezident uvedl, že Polsko požádalo USA, aby do země poslaly další vojáky. Pravděpodobně přijdou z Německa, poznamenal Trump. Odchod vojáků z Německa zdůvodnil údajně nedostatečnými výdaji největší evropské ekonomiky na obranu.

První zahraniční návštěva Bílého domu od začátku pandemie. Polský prezident Duda navštíví Trumpa

Číst článek

„Loni jsme podepsali dvě společné deklarace o posílení naší bezpečnostní spolupráce a těšíme se na podpis dohody o obranné spolupráci,“ řekl Trump na společné tiskové konferenci s polským protějškem.

‚Silný signál‘

Duda novou dohodu uvítal jako velmi významnou pro evropskou bezpečnost a zvláště bezpečnost Polska. Podle něj existuje možnost, že do Polska bude posláno víc amerických vojáků, než se země dřív dohodly.

„Dnes vstupujeme do další fáze, totiž je tu možnost dalšího navýšení počtu amerických vojáků v naší zemi,“ potvrdil Duda. „Hodlají za to zaplatit, za vyslání dalších vojáků, a my je pravděpodobně přemístíme z Německa do Polska,“ poznamenal americký prezident.

Na otázku, zda se tím pokouší vyslat signál Moskvě, Trump řekl, že to podle něj Rusku vyšle „velmi silný signál“.

Trump hlavu polského státu na úvod schůzky označil za svého přítele. Duda vztahy Varšavy a Washingtonu považuje za velmi dobré. „Velmi úzce s Polskem spolupracujeme a nikdy jsme si nebyli s Polskem tak blízcí, jako je tomu nyní,“ řekl Trump, kterého na jednání doprovázeli viceprezident Mike Pence a ministr zahraničí Mike Pompeo.

Generální tajemník Stoltenberg: Země NATO by se měly zásobit zdravotnickým materiálem na další krizi

Číst článek

Polský prezident uvedl, že vztahy mezi Washingtonem a Varšavou jsou velmi dobré. „Doufám, že díky tomuto setkání s prezidentem Trumpem budou ještě lepší,“ dodal.

Duda za přijetí v Bílém domě poděkoval a poznamenal, že je prvním prezidentem, kterého Trump od vypuknutí pandemie nemoci covid-19 ve svém sídle přivítal. Trump k tomu poté dodal, že je poctou, když Duda přijel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme