Britský ministr se omluví Ivance Trumpové za depeše velvyslance. Psal v nich o ‚neschopném‘ prezidentovi

Britský ministr obchodu Liam Fox se při pondělním setkání s dcerou amerického prezidenta Ivankou Trumpovou omluví za únik depeší, v nichž britský velvyslanec ve Spojených státech Kim Darroch označil současnou americkou vládu za „nešikovnou“ či „naprosto nefunkční“. Před odletem do Washingtonu to Fox řekl rozhlasové stanici BBC. Velvyslancovo hodnocení podle ministra neodpovídá postoji britského kabinetu.

Londýn/Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský ministr obchodu Liam Fox a Ivanka Trumpová během návštěvy Británie. | Foto: Victoria Jones | Zdroj: Reuters

Šéf britské diplomacie Jeremy Hunt vyjádřil nesouhlas s „některými názory“ v uniklých zprávách. Prezident USA Donald Trump mezitím oznámil, že jeho administrativa s Darrochem již nebude jednat.

Trump je nestabilní a neschopný, psal domů diplomat. ‚Platíme ho za upřímnost,‘ reaguje Británie

Číst článek

Obsah diplomatických depeší zveřejnil nedělník Mail on Sunday a britští vládní činitelé nyní podle médií spustili hon na původce úniku citlivých informací. Spekuluje se o tom, že autorce článku je spíše než úředník z ministerstva zahraničí mohl poskytnout vlivný politik.

Velvyslanec Darroch podle Mail on Sunday za poslední dva roky do Londýna mimo jiné vzkázal, že prezident Trump je „nestabilní“ a „neschopný“.

„Ve skutečnosti nevěříme, že tato vláda se stane nějak podstatněji normálnější, méně nefunkční, méně nepředvídatelnou, méně rozdělenou, méně neohrabanou a méně diplomaticky nešikovnou,“ napsal prý ve svých depeších. Britské ministerstvo zahraničí pravost těchto citací nepopřelo.

Ministrova omluva

„Budu se omlouvat za to, že buď naši úředníci, nebo představitelé naší politické vrstvy nedostáli očekáváním, které my nebo Spojené státy máme ohledně jejich chování, které v tomto případě pokleslo zcela mimořádným a nepřijatelným způsobem,“ řekl ministr Fox. Podobné úniky informací podle něj mohou ohrozit diplomatické vztahy.

Oba kandidáti na britského premiéra zopakovali, že zemi vyvedou z EU k 31. říjnu. I bez dohody

Číst článek

Šéf Bílého domu v neděli reagoval vyjádřením, že Darroch pro Británii neodvádí dobrou práci. Podle Foxe nicméně 65letý diplomat může ve funkci pokračovat, přestože „názory, které byly v našich denících, nereflektují názory vlády“. „Problém není s velvyslancem. Tohle je problém s etikou jedince, který stojí za tímto konkrétním únikem,“ dodal ministr obchodu.

V pondělí se Trump ke kritice Darrocha vrátil a na twitteru napsal, že už s ním USA jednat nebudou. Doplnil, že velvyslance nezná, ale že v USA nemá dobrou pověst. „Skvělou zprávou pro báječné Spojené království je, že již brzy bude mít nového premiéra,“ uvedl prezident.

V tweetu zároveň připomněl, že opakovaně dosluhující premiérce Therese Mayové vyčítal, jak přistupuje k odchodu Británie z EU. „Ona a její zástupci způsobili opravdový binec. Řekl jsem jí, jak by se to mělo udělat, ale rozhodla se jít jinou cestou,“ dodal k brexitu a Mayové.

‚Upřímnost je důležitá‘

Ministr zahraničí Hunt v reakci na kauzu kolem velvyslance v USA uvedl, že Darroch v depeších vyjadřoval osobní názory a že se s jeho hodnocením Trumpovy administrativy neztotožňuje. Nedopustí prý, aby aktuální dění jakkoli narušilo „výtečný vztah, který se Spojenými státy máme“.

Britským premiérem a lídrem konzervativců bude exministr Johnson, nebo šéf diplomacie Hunt

Číst článek

Zároveň ale Hunt zdůrazňoval, že pracovníci ministerstva zahraničí jsou placeni za to, aby hodnotili dění ve svých působištích upřímně. „Je velmi důležité, aby naši velvyslanci a vysocí představitelé po celém světě měli nadále pocit, že mohou tato upřímná stanoviska vyjadřovat,“ řekl šéf britské diplomacie na pondělní tiskové konferenci.

„Protože máme jednu z nejlepších diplomatických sítí na světě a ta je založena na otevřené výměně informací a názorů,“ dodal Hunt.

Ministr zahraničí doufá, že vládní vyšetřování odhalí, kdo je za únik citlivých diplomatických zpráv zodpovědný. Tohoto člověka prý čekají „velmi vážné důsledky“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme