Neochvějný partner Saúdské Arábie. USA budou podle Trumpa stát za Rijádem i přes vraždu Chášukdžího

USA zůstanou neochvějným partnerem Saúdské Arábie, i kdyby se ukázalo, že za vraždou saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího stojí korunní princ Mohamed bin Salmán. Uvedl to v úterý americký prezident Donald Trump, který opětovně odmítl Rijád potrestat pozastavením zbrojních dodávek. Z takového kroku by podle Trumpa těžily především Rusko a Čína. Trump v témže prohlášení kritizoval Írán.

Washington (Aktualizováno: 22:32 20. 11. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump při svém projevu v OSN | Zdroj: Reuters

Později Trump novinářům řekl, že se s princem chce sejít na přelomu měsíce na summitu G20 v Buenos Aires, pokud tam princ skutečně pojede, jak uvádějí média.

Vraždu novináře Chášukdžího nařídil korunní princ bin Salmán, uvádí zpravodajská služba

Číst článek

„Možná nikdy nebudeme znát všechna fakta týkající se vraždy Džamála Chášukdžího,“ sdělil Trump. Poznamenal, že americké tajné služby vraždu vyhodnocují a že je možné, že korunní princ o ní předem věděl. „Možná ano, možná ne!“ uvedl prezident s tím, že v každém případě chce Washington partnerství s Rijádem udržet.

Stanovisko americké Ústřední zpravodajské služby (CIA), že příkaz k vraždě dal princ, nepovažuje Trump za závěrečné, neboť CIA to netvrdí na sto procent.

Pevný partner

„Spojené státy hodlají zůstat pevným partnerem Saúdské Arábie, aby zajistily zájmy své, Izraele a dalších partnerů v regionu,“ uvedl Trump s odkazem na společný boj proti terorismu.

Celý první odstavec prohlášení o politice Bílého domu vůči Saúdské Arábii nicméně Trump věnoval kritice Íránu. „Írán je zodpovědný za krvavou zástupnou válku proti Saúdské Arábii v Jemenu, snaží se destabilizovat křehkou snahu Iráku o demokracii, podporuje teroristickou skupinu Hizballáh v Libanonu, podpírá diktátora Bašára Asada v Sýrii (ten zabil miliony vlastních občanů),“ uvedl Trump. „Íránci zabili mnoho Američanů a další nevinné lidi na Blízkém východě. Írán otevřeně a s vervou hlásá ‚Smrt Americe!‘ a ‚Smrt Izraeli!‘,“ pokračoval Trump, který pochválil Rijád za „finanční podporu boje proti terorismu“. Uvedl také, že by se Saúdská Arábie „ochotně stáhla z Jemenu“, kdyby totéž udělal Írán.

Amerika na prvním místě

Trump uvedl, že chápe, že někteří členové Kongresu USA chtějí ve věci Saúdské Arábie postupovat jinak. „Zvážím návrhy, které mi budou předloženy, ale jen v případě, že budou ve shodě s absolutní ochranou a bezpečím Ameriky,“ dodal. V závěru prohlášení Trump připomněl, že jeho administrativa se řídí jednoduchou politikou označovanou jako Amerika na prvním místě (Amerika First), proto klade důraz především na zájmy USA.

Za vraždu novináře Chášukdžího požaduji tresty smrti, říká saúdskoarabský generální prokurátor

Číst článek

Podporu Saúdské Arábie navzdory vraždě saúdskoarabského novináře v úterý hájil i americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Ten se ve Washingtonu setkal s tureckým ministrem zahraničí Mevlütem Çavuşogluem a na tiskové konferenci poté řekl, že USA musí zastávat politiku, jež bude prosazovat americké zájmy.

Çavuşoglu po schůzce uvedl, že Ankara poskytuje USA nejnovější informace o vyšetřování a že pravda o tom, kdo vraždu nařídil, musí vyjít na povrch. Dodal, že spolupráce s Rijádem na vyšetřování není taková, jakou si Turecko představuje. Proto nevyloučil, že by Turecko mohlo o objasnění případu formálně požádat Organizaci spojených národů.

Ostudné výroky

Trumpovy úterní výroky v souvislosti s vraždou Chášukdžího označil na twitteru za ostudné íránský ministr zahraničí Mohamed Džavád Zaríf. „Pan Trump bizarně věnoval první odstavec svého ostudného prohlášení o saúdskoarabských zvěrstvech tomu, aby obvinil Írán ze všeho možného, co ho napadne. Možná také neseme odpovědnost za požáry v Kalifornii, protože jsme nepomohli v lesích hrabat listí, jako to dělají Finové?“ uvedl šéf íránské diplomacie na twitteru.

Zjištění CIA k vraždě Chášukdžího je podle Trumpa předčasné, ale možné. Zprávu obdrží v úterý

Číst článek

Trump o víkendu řekl, že ve Finsku nemají problémy s lesními požáry, protože Finové věnují spoustu času hrabání listí. Finský prezident Sauli Niinistö posléze potvrdil, že Trumpovi finský systém kontroly lesů osobně vysvětlil při příležitosti nedávných pařížských oslav konce první světové války. Nepamatuje si však, že by mu říkal cokoli o hrabání.

Chášukdží zmizel 2. října tohoto roku. Krátce po tom zveřejnila turecká policie a úřady, že byl novinář při výslechu na saúdském generálním konzulátu v Istanbulu umučen k smrti členy královské gardy a saúdské tajné služby. Jeho tělo bylo údajně rozčtvrceno a rozpuštěno v kyselině. Saúdská Arábie nejdříve vraždu popřela a tvrdila, že Chášukdží z jejího konzulátu odešel. Jeho zabití přiznala po více než dvou týdnech. Novinář dlouhodobě kritizoval přísnou formu islámu, která je v Saúdské Arábii vyznávaná a také politiku saúdskoarabského režimu a korunního prince Mohameda bin Salmána.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme