VIDEO: ‚Ptejte se Číny.‘ Trump po otázce na testování předčasně opustil tiskovou konferenci

Americký prezident Donald Trump náhle ukončil svou pondělní tiskovou konferenci. Vedla k tomu slovní výměna s asijsko-americkou novinářkou televize CBS News Weijiou Jiangovou. Ta se ho zeptala, proč bere testování na nemoc covid-19 jako globální soutěž, když na onemocnění zemřelo už více než 80 tisíc Američanů. Na svém webu o tom informovala televizní stanice CNN.

Tento článek je více než rok starý.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Lidé přichází o život všude na světě. Možná je to otázka, na kterou byste se měla zeptat spíš Číny. Mě se neptejte, ptejte se Číny, OK?“ odpověděl Trump na otázku, kterou reportérka poukázala na prezidentovo prohlášení z minulého týdne, kdy řekl, že Amerika „má nejlepší testování na světě“.

Jiangová hned zareagovala a zeptala se, zda se Trump ptá konkrétně jí, a naráží tak na její asijský původ. „Říkám to každému, kdo položí špatnou otázku,“ řekl prezident a vyzval reportérku Kaitlan Collinsovou ze CNN, aby se ptala. Ta však odpověděla, že chtěla nechat nejdříve domluvit svou kolegyni.

‚Děsivé jít do práce.‘ Bílý dům obchází strach z šíření covidu-19, zatímco Trump čelí kritice za vládu chaosu

Číst článek

V reakci na to prezident tiskovou konferenci ukončil. „Dámy a pánové, moc vám děkuji,“ řekl a opustil Rose Garden.

Do médií se Trump opřel ještě později na twitteru. „Některá média jsou nekontrolovatelná. Podívejte se, jak spolupracují (spiknutí!). Jsou to nepřátelé lidu, ale nebojte, v listopadu (v prezidentských volbách – pozn. red.) vyhrajeme!“ napsal Trump.

Na vystoupení šéfa Bílého domu ihned zareagovali jeho političtí oponenti. Vermontský senátor Bernie Sanders nazval výměnu mezi prezidentem a reportérkou ubohou. „Je to zbabělec, který shazuje ostatní, aby ukázal, jak je silný,“ napsal na svůj twitter Sanders.

Trump sklízí kritiku za svůj chaotický přístup k boji s novým typem koronaviru. Strach ze šíření nákazy navíc roste přímo i v Bílém domě zvláště poté, co se novým virem nakazili dva zaměstnanci Trumpovy administrativy. Zprávy o šíření nemoci covid-19 v prezidentově okolí nabourávají snahu uvolňovat opatření a oživit skomírající ekonomiku v době, kdy pandemie zdaleka není u konce.

sto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme