Trump nesouhlasí s Mattisem: Není důvod utrácet vysoké částky za společné manévry USA a Jižní Koreje

Americký prezident Donald Trump je přesvědčen, že má dobrý vztah se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem a není nutné utrácet peníze za vojenská cvičení USA a Jižní Koreje. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Americký ministr obrany Jim Matttis přitom v úterý uvedl, že USA menší vojenská cvičení s Jižní Koreou rušit nebudou.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump | Foto: Leah Millis | Zdroj: Reuters

Americký prezident je přesvědčen, že Čína na Severní Koreu vyvíjí „ohromný tlak“, ale Peking zároveň Pchjongjangu poskytuje „značnou podporu, například palivo, hnojiva a další komodity“, uvedl Bílý dům v prohlášení, které Trump zaslal prostřednictvím twitteru.

„Prezident (Trump) považuje svůj vztah s Kim Čong-unem za velmi dobrý a vřelý, a proto není důvod nyní utrácet vysoké částky za společné manévry USA a Jižní Koreje,“ stálo dále v prohlášení Bílého domu.

...of money on joint U.S.-South Korea war games. Besides, the President can instantly start the joint exercises again with South Korea, and Japan, if he so chooses. If he does, they will be far bigger than ever before. As for the U.S.–China trade disputes, and other...

23:23 – 29. 08. 2018

7872 36921

„Prezident může nicméně společné vojenské cvičení (USA) s Jižní Koreou a Japonskem, okamžitě zahájit, pokud bude chtít. Učiní-li tak, bude mnohem rozsáhlejší než všechny předchozí manévry,“ tlumočil Bílý dům vzkaz prezidenta Trumpa.

Tápání při vyjednávání o denuklearizaci KLDR. Nezrušíme vojenská cvičení s Jižní Koreou, reaguje USA

Číst článek

„Přikročili jsme k přerušení některých největších cvičení jako důkaz dobré vůle vyplývající ze singapurského summitu,“ řekl přitom v úterý Mattis s poukazem na červnovou schůzku amerického prezidenta se severokorejským vůdcem.

„V tuto chvíli nemáme v plánu rušit žádná další cvičení,“ řekl Mattis a dodal, že zatím nebylo rozhodnuto o velkých cvičeních v příštím roce.

Trump dal minulý pátek svému ministrovi zahraničí Mikeovi Pompeovi pokyn, aby odložil cestu do Severní Koreje, která se měla uskutečnit tento týden. Jako důvod šéf Bílého domu uvedl, že nenastal dostatečný pokrok v procesu denuklearizace Korejského poloostrova, na níž se s Kimem v Singapuru dohodl.

Trump zároveň obvinil Čínu, že nevyvíjí na Pchjongjang dostatečný tlak. Kimovi poslal „nejvřelejší pozdravy“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme