Kongresmani zveřejnili daňové záznamy Donalda Trumpa. V roce 2017 na daních zaplatil jen 750 dolarů

Americká Sněmovna reprezentantů ovládaná Demokratickou stranou v pátek zveřejnila daňové záznamy bývalého šéfa Bílého domu Donalda Trumpa za roky 2015 až 2020. Krok představuje vyvrcholení několikaleté snahy rozkrýt finance někdejšího prezidenta, který na rozdíl od svých předchůdců daňová přiznání sám neposkytl a proti dohledu se bránil u soudů. Po neúspěchu těchto snah má nyní veřejnost k dispozici tisíce stránek záznamů.

Aktualizováno Washington (Aktualizováno: 20:25 30. 12. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump na volebním mítinku v Georgii znovu popřel svoji porážku

Bývalý americký prezident Donald Trump | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Dokumenty potvrzují základní skutečnosti, které už byly známé i díky zprávám zveřejněným sněmovním výborem pro státní příjmy minulý týden. 

Materiály ukazují, že v letech 2015, 2016 a 2019 exprezident odvedl částky v řádu stovek tisíc dolarů, zatímco v roce 2017 zaplatil na daních 750 dolarů, tedy přibližně 17 tisíc korun, jak píše BBC. V roce 2020 nezaplatil nic. Trumpovy podnikatelské aktivity vykázaly během uvedených šesti let ztrátu v hodnotě přes 50 milionů dolarů.

Demokraté šest let záznamů zveřejnili jen několik dní předtím, než se poprvé sejde nově zvolený Kongres, v němž už budou sněmovnu kontrolovat Trumpovi republikáni.

Podle agentury AP čítají nově dostupné materiály téměř šest tisíc stránek, včetně 2700 stránek osobních přiznání exprezidenta a jeho manželky Melanie a dalších více než tři tisíce stránek přiznání Trumpových podniků. V dokumentech jsou začerněné některé osobní údaje včetně čísel účtů.

Mezi nově odhalené skutečnosti patří například informace, že Trump v letech 2015 až 2017 hlásil účty v několika zemích mimo Spojené státy, včetně Číny. Od roku 2018 už je ale v záznamech pouze účet ve Velké Británii, píše AP.

Částečné zveřejnění Trumpových daňových přiznání schválil výbor Sněmovny reprezentantů

Číst článek

List The New York Times si zase všímá, že za rok 2020 tehdejší prezident nenahlásil žádné charitativní příspěvky, ačkoli v předvolební kampani prohlásil, že si nenechá „ani jeden dolar“ z prezidentského platu 400 tisíc dolarů ročně. Dále americký list uvádí, že záznamy by mohly mimo jiné pomoci objasnit, zda Trump osobně profitoval ze snížení daní, které jako prezident prosadil.

Páteční publikace je součástí vyšetřování, které zkoumalo způsob dozoru berního úřadu nad úřadujícími prezidenty a zjistilo, že orgán v prvních dvou letech Trumpova mandátu povinný audit neprováděl.

„Berní úřad se svým povinným auditem bývalého prezidenta nezačal, dokud jsem neučinil prvotní žádost,“ uvedl předseda výboru pro státní příjmy Richard Neal.

Trump, který nedávno ohlásil novou kandidaturu na prezidenta, v pátek postup demokratů znovu odsoudil. „Povede to ke strašným věcem pro hrozně moc lidí,“ uvedl podle AP. Média podotýkají, že zveřejnění osobních daňových přiznání je krok, k němuž dochází zřídka, jakkoli spadá do pravomocí Kongresu.

Podezřelé aspekty

Zájem novinářů a zákonodárců o Trumpovy daně trvá od prezidentské kampaně před volbami roku 2016, v níž newyorský podnikatel záznamy odmítl zveřejnit, jak je ve Spojených státech u prezidentských kandidátů zvykem.

Trumpovo ego začíná obtěžovat. Přerostlé dítě v Bílém domě nikdo nechce, všímá si odborník na USA

Číst článek

Následovaly vleklé soudní spory jak s Kongresem, tak s newyorskou prokuraturou, do nichž byl zapojen i Nejvyšší soud Spojených států. Nejdříve se loni v únoru k přiznáním dostali vyšetřovatelé, minulý měsíc pak nejvyšší soudní instance definitivně dala za pravdu i sněmovnímu výboru.

Exprezidentova firma The Trump Organization byla na začátku prosince u soudu v New Yorku shledána vinnou z daňového podvodu. Trump sám souzen nebyl, podle vyšetřovatelů nicméně o krácení daní dobře věděl.

Nezávislá komise, která pro kongresmany exprezidentovy záznamy analyzovala, zase upozornila na několik podezřelých aspektů, které podle ní vyžadují další prošetření. Byly mezi nimi odpočty spojené s příspěvky na dobročinné účely, zacházení se ztrátami nebo půjčky dětem, které by mohly být brány jako zdanitelné dary.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme