Částečné zveřejnění Trumpových daňových přiznání schválil výbor Sněmovny reprezentantů

Výbor americké Sněmovny reprezentantů pro státní příjmy odhlasoval částečné zveřejnění daňových přiznání bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Informovaly o tom ve středu světové agentury, podle nichž by redigované záznamy měly být veřejnosti k dispozici v nadcházejících dnech. Trump se právní cestou dlouho bránil vydání dokumentů, nakonec však neuspěl u nejvyššího soudu. Republikáni ve výboru ovládaném demokraty hlasovali proti.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý americký prezident vystoupil na výroční politické konferenci konzervativců v Orlandu na Floridě

Výbor americké Sněmovny reprezentantů pro státní příjmy odhlasoval částečné zveřejnění daňových přiznání bývalého prezidenta Donalda Trumpa (na snímku) | Foto: Octavio Jones | Zdroj: Reuters

Podnikatel v nemovitostech Trump v rozporu s obvyklou praxí ve Spojených státech nezveřejnil svá daňová přiznání ani jako prezidentský kandidát, ani po vstupu do Bílého domu.

Kongresový výbor doporučil obžalovat i Trumpovy spolupracovníky. ‚Falešné stíhání,‘ říká exprezident

Číst článek

Podle kritiků tak činil proto, že měl co skrývat. Demokraté v Kongresu chtěli mimo jiné prověřit, zda dokumenty neukazují na možný Trumpův střet zájmů či zda exprezident nepoužíval pochybné metody pro krácení daních.

Demokraty ovládaný výbor přiznání obdržel na konci listopadu, přičemž se je snažil získat několik let. Během Trumpovy vlády se mu podle agentury DPA stavělo do cesty ministerstvo financí, které svůj postoj změnilo až po nástupu prezidenta Joea Bidena.

Trump se proti tomu bránil u soudu a procházel různými instancemi, Nejvyšší soud USA však v listopadu s konečnou platností zveřejnění povolil.

Hlasování o zveřejnění záznamů se z pohledu demokratů uskutečnilo na poslední chvíli: Republikáni získali v listopadových volbách ve Sněmovně reprezentantů většinu a od začátku ledna by ve výboru měli získat převahu.

Superhrdina, kovboj nebo astronaut. Trump prodává digitální kartičky za 99 dolarů

Číst článek

Šestasedmdesátiletý Trump v listopadu oznámil, že chce za republikány znovu kandidovat na prezidenta ve volbách v roce 2024.

O víkendu na sociální síti Truth označil za nezákonné možné zveřejnění daňových záznamů, které podle něj nic nevypovídají o jeho „skvělé společnosti“ s „jedněmi z největších aktiv na světě a velmi malým dluhem“.

Jedná se o druhou ránu, kterou Trump tento týden utržil ze strany amerických zákonodárců. Zvláštní výbor amerického Kongresu vyšetřující nepokoje v budově Kapitolu z 6. ledna 2021 v pondělí na svém posledním veřejném slyšení doporučil ministerstvu spravedlnosti, aby proti Trumpovi a dalším zúčastněným osobám vzneslo obvinění ze čtyř zločinů včetně napomáhání ke vzpouře.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme