Trump zastavil rozdělování rodin nelegálních přistěhovalců. Kongres odmítl tvrdý zákon

Americký prezident Donald Trump, který ve středu dekretem zastavil spornou praxi rozdělování rodin nelegálních přistěhovalců, ve čtvrtek nařídil navrátit migrantům jejich odebrané děti. Migrační krizi řeší také Sněmovna reprezentantů USA, která ve čtvrtek odmítla konzervativní návrh imigračního zákona. V pátek budou kongresmani hlasovat o kompromisní verzi, která má naději na schválení.

Washington (Aktualizováno: 0:11 22. 6. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump | Foto: Leah Millis | Zdroj: Reuters

Americké úřady od května zpřísnily postup vůči migrantům, kteří nelegálně vstoupí do USA. Na dospělé je uvalena vazba, jejich děti pak úřady až dosud nuceně umísťovaly do internátní péče. Takto bylo od května odděleno od rodičů na 2300 dětí, což vyvolalo v USA i zahraničí tvrdou kritiku vlády. Trump rozdělování rodin ve středu dekretem zastavil.

Politika nulové tolerance trvá

Deník The Washington Post s odvoláním na nejmenovaného vládního činitele napsal, že administrativa dočasně pozastavuje trestní stíhání migrantů, kteří s dětmi do USA přijdou nelegálně. Ministerstvo spravedlnosti ale následně sdělilo, že zpráva The Washington Post je nepřesná a že úřady nadále zastávají zásadu nulové tolerance.

Trump sklízí kritiku. ‚Amnestie‘ pro internované děti migrantů neřeší jejich osud

Číst článek

Trump na dotaz o komentář ke zmíněné zprávě řekl, že je nutné nadále udržovat tvrdý postup vůči nelegální migraci, aby se předešlo přívalu milionů přistěhovalců. Ministerstvo spravedlnosti již ale požádalo federální soud o změnu pravidel pro zadržování rodin dopadených po nelegálním překročení hranice.

Trump nicméně nadále trvá na tom, aby migrační krizi, ze které obviňuje demokraty a jejich špatné zákony, vyřešil definitivně Kongres.

Trumpová v Texasu s nezájmem na zádech

Sněmovna reprezentantů ve čtvrtek zamítla konzervativní návrh imigračního zákona, který výrazně omezoval legální přistěhovalectví.

O kompromisním návrhu, který stejně jako konzervativní vypracovali republikáni, chtěli kongresmani hlasovat ještě ve čtvrtek, ale jeho posouzení odložili na pátek. Chtějí tak zvýšit šance na jeho schválení.

V migrační krizi se již několik dní přímo angažuje Trumpova manželka Melania, která se vyslovila proti rozdělování rodin a ve čtvrtek v Texasu u hranic s Mexikem navštívila středisko, kde byly dosud odebrané děti internovány.

Americké a britská média v souvislostí s tím upozornila na oblečení první dámy. Na snímku, na kterém je zachycena při nastupování do letadla, má Trumpová zelený kabát s nápisem „Je mi to fuk, a vám?“ („I don't really care do u?“ v angličtině, pozn. red.) Podle tiskové mluvčí Trumpové nejde o žádný skrytý vzkaz.

Podle tweetu prezidenta Trumpa jde ale o jasný vzkaz „fake médiím“. „Melanie se poučila o tom, jak jsou nečestná a už se o ně opravdu nestará,“ napsal Trump.

V USA mezitím vzniklo několik veřejných sbírek na pomoc zadržovaným přistěhovaleckým rodinám. Ta největší ve středu dosáhla takřka 17 milionů dolarů (378 milionů Kč). Tuto sumu se podařilo vybrat za šest dní.

Melania Trumpová s bundou s nápisem I don't really care do u? | Foto: Kevin Lamarque
 | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme