Trump burcoval guvernéry: Když nebudete mít navrch, budete jako banda hňupů. Zatkneme tisícovky lidí

Americký prezident Donald Trump v pondělí podle televize CBS News opakovaně vyzýval guvernéry, aby proti demonstracím a nepokojům zasáhli tvrději. Rovněž je kritizoval, že jejich dosavadní kroky vypadají slabošsky, a varoval je, že bez tvrdší reakce je protesty semelou.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace proti policejní brutalitě v USA pokračují (ilustrační foto) | Foto: Joe Rondone via Imagn Content Services, LLC/USA TODAY NETWORK | Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump v pondělí vyzval generály, aby proti demonstracím zasáhli tvrději. Jeden z účastníků konferenčního hovoru s guvernéry označil prezidentova slova jako vyšinutá, uvedla televize. Bílý dům podle agentury Reuters k Trumpovu jednání s guvernéry uvedl, že se je prezident snažil pobídnout k početnějšímu nasazení národní gardy.

Mluvčí Bílého domu Kayleigh McEnanyová na pondělní tiskové konferenci hájila Trumpův postup během nepokojů. Uvedla, že jen v neděli hovořila s prezidentem několikrát a vždy jí říkal o různých akcích, které podniká.

‚Jsem další na řadě?‘ Sportovci odsuzují Floydovu smrt. USA už podobnou tragédii zažily v roce 2014

Číst článek

Guvernéři selhali, řekla mluvčí

„Prezident stojí v čele,“ řekla. „Včera se setkal s generály a neustále podniká akce, kterými se snaží řešit a vyřešit to, co vidíme v ulicích a kde guvernéři selhali,“ sdělila McEnanyová.

„Musíte to mít pod kontrolou. Když nebudete mít navrch, tak jen marníte svůj čas. Semelou vás. Budete vypadat jako banda hňupů. Musíte udávat tón,“ citovala stanice CBS News prezidentův proslov ke guvernérům. Televize poznamenala, že z hovoru získala zvukovou nahrávku.

‚Pod kontrolou‘

Trump opakovaně hovořil o nezbytnosti dominance a nutnosti vymoci si pořádek důraznějším způsobem. Uvedl, že situace v hlavním městě USA je sice pod kontrolou, ale do ulic budou vysláni další policisté. Také ve Washingtonu podobně jako na dalších místech USA se o víkendu konaly vyhrocené demonstrace, a to i před Bílým domem.

„Washington je pod kontrolou, ale my naši kontrolu ještě více rozšíříme,“ řekl prezident. „Zatkneme tisícovky lidí,“ uvedl podle stanice s tím, že si úřady na demonstranty „hodně ostře došlápnou“.

Trumpův spor s Twitterem se vyostřuje. Prezidentův příspěvek porušil podmínky užívání sociální sítě

Číst článek

Trump guvernéry i starosty vyzýval k tvrdším krokům již o víkendu, kdy jim na twitteru pohrozil, že když situaci nezvládnou, vloží se do věci federální vláda, která se nebude bránit ani nasazení armády.

Guvernérům v pondělí prezident podle CBS News řekl, že za násilím stojí krajní levice. „Každý to ví,“ uvedl. „Jsou to ale také rabující a lidé, kteří si myslí, že si naberou věci zadarmo, že vběhnou do obchodů a vyběhnou s televizí,“ řekl.

Prezident USA dále řekl, že záběry rabování viděl. „Všechny tyhle chlápky máte nahrané. Proč je nestíháte? Čím tvrdší budete, čím ostřejší budete, o to méně budete biti,“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme