Trump chtěl léčit covid-19 injekcemi s dezinfekcí, druhý den obrátil. ‚Jen jsem se sarkasticky ptal,’ řekl

Přední výrobce desinfekčních prostředků pro americký trh během pátku veřejně varoval, že jeho přípravky v žádném případě neslouží k vnitřnímu použití. Reagoval na slova Donalda Trumpa o tom, že by se koronavirus dal léčit vstříknutím dezinfekce do těla. Stejně jako firma na lidi apelovalo i americké ministerstvo zdravotnictví. A americké úřady zaznamenaly zvýšený počet dotazů na používání dezinfekčních prostředků v souvislosti s nemocí COVID-19.

Od stálého zpravodaje Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump v Oválné pracovně Bílého domu

Donald Trump v Oválné pracovně Bílého domu | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

To vše se stalo den poté, co Donald Trump mluvil o nápadu léčit koronavirovou infekci vstříknutím dezinfekčního prostředku do těla nakaženého. Spojené státy následně zažily pátek plný vysvětlování, na první pohled zbytečného vysvětlování. Ovšem mluvíme o zemi, kde před měsícem zemřel člověk, který si coby prevenci proti koronaviru sám naordinoval přípravek na hubení parazitů akvarijních rybiček. Obsahoval totiž chlorochin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké reakce vyvolalo prohlášení amerického prezidenta o léčbě koronaviru pomocí dezinfekce? Dozvíte se reportáži

„Trump opakoval, že je to v podstatě jako lék,” odpověděla tehdy televizi NBC manželka zemřelého, která také akvaristický roztok vypila a ležela tou dobou v Arizoně na jednotce intenzivní péče. Co naplat, že prezident během tiskových konferencí propagoval lékařskou formu chlorochinu, která se používá proti malárii.

V Americe už předtím, se začátkem šíření koronaviru a s často zdůrazňovanou potřebou důkladné hygieny, stoupl počet hlášených otrav v souvislosti s čisticími prostředky. Podle vládních údajů přijala speciální krizová linka od ledna do března o 20 procent víc takových telefonátů než o rok dřív.

Po čtvrtečních slovech Donalda Trumpa například úřady ve státě Maryland ohlásily, že jim lidé volají a ptají se, jak je to tedy s nemocí covid-19 a používáním dezinfekčních prostředků.

Trump obrátil

Teplo, slunce a vlhkost koronavirus oslabují, zjistili experti v USA. Varují před Trumpovým nápadem

Číst článek

Sám prezident předstíral, že neřekl, co o den dříve řekl. Tedy že chápe injekčně podaný dezinfekční prostředek jako řešení, které během minuty koronavirus vyžene z plic, a bylo by zajímavé to ověřit. „Ne, já jsem se sarkasticky ptal novinářů, jen abych viděl, co se stane. Koronaviru se špatně daří v teple, na slunci a při použití dezinfekce. Tohle jsem nadhodil a myslel jsem, že je to jasné,” tvrdil Trump americkým novinářům v Oválné pracovně.

Později při rekordně krátkém tiskovém brífinku poprvé od začátku koronavirové krize neodpověděl ani na jednu otázku a odešel. Jeho výrok o vymítání koronaviru dezinfekčním prostředkem spustil kromě vlny varování také vlnu lidové tvořivosti, ale přenesl se i do politického boje.

„Je zřejmé a smutné, že tenhle prezident neposlouchá lékařské experty a nevím, jaké poslouchá, jestli vůbec nějaké,” prohlásila o republikánském prezidentovi šéfka Sněmovny reprezentantů, demokratka Nancy Pelosiová.

Joe Biden coby pravděpodobný soupeř Donalda Trumpa v podzimních volbách pocítil potřebu Američanům vzkázat, že nemůže uvěřit tomu, že to musí říkat, ale ať nepijí bělidlo.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme