Vazby na Rusko i energetické firmy. Uniklé dokumenty ukazují prověřování členů Trumpovy administrativy

Prověřování kandidátů na klíčové vládní posty prováděné před nástupem současného amerického prezidenta Donalda Trumpa odhalilo řadu „varovných signálů“. Šlo například o problematické vazby na soukromý sektor či zahraniční subjekty, ale také o kritická vyjádření kandidátů o nastupujícím prezidentovi. Informuje o tom web Axios, který získal téměř stovku dokumentů obsahujících posudky desítek kandidátů.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prověřování kandidátů na klíčové vládní posty prováděné před nástupem současného amerického prezidenta Donalda Trumpa odhalilo řadu „varovných signálů“ (ilustrační snímek) | Foto: Carlos Barria | Zdroj: Reuters

„Tato masivní sbírka a příběh v pozadí jejího obsahu vnášejí světlo do ledabylého způsobu, jakým prezident Trump zaplnil svůj kabinet a svou administrativu, čímž předznamenal budoucí skandály, které jeho vládu postihly,“ uvádí Axios.

Další žena obvinila Trumpa ze sexuálního útoku. ‚Snaží se prodat svoji knihu,‘ odmítl prezident tvrzení

Číst článek

Kandidáti na post v čele amerických federálních institucí obvykle prochází kontrolou na třech úrovních. Prověřuje je Federální úřad pro vyšetřování (FBI), další úřad se zabývá jejich potenciálními střety zájmů a jejich dosavadní kariéry zkoumají poradci nově zvoleného prezidenta.

Onou třetí, politickou složkou prověřování pověřil Trumpův tým pod vedením viceprezidenta Mika Pence celostátní výbor Republikánské strany.

Tillersonovy vazby

U Rexe Tillersona, který se stal prvním Trumpovým šéfem diplomacie, například analytici výboru Republikánské strany uváděli varování týkající se Ruska.

„Tillersonovy ruské vazby jsou hluboké,“ napsali. Někdejší šéf Agentury pro ochranu životního prostředí Scott Pruitt, který loni v červenci rezignoval kvůli řadě etických pochybení, měl zase ve svém posudku sekci nadepsanou „obvinění z příchylnosti k velkým energetickým společnostem“.

Trumpovy šance na znovuzvolení? ‚V postfaktické době mu skandály neubližují,‘ myslí si profesor Lukeš

Číst článek

Zjištění Axios nasvědčují tomu, že Trump také do své administrativy přijal některé osoby i přes jejich kritiku jeho vystupování. Jedním z „varovných signálů“ u někdejšího šéfa vládního rozpočtu Micka Mulvaneyho, bylo jeho vyjádření, že Trump „není příliš dobrý člověk“. Mulvaney je od začátku roku po odchodu Johna Kellyho úřadujícím personálním šéfem Bílého domu.

Kritická vyjádření

Podobné situace nastaly u Nikki Haleyové, která se stala velvyslankyní Spojených států při OSN, nebo u někdejšího ministra vnitra Ryana Zinkeho. Haleyová měla ve své prověrce poznámku o tom, že Trumpa označila za ztělesnění toho, co „učíme naše děti ve školce, aby nedělaly“. Zinke zase údajně chování svého budoucího šéfa označil za neobhajitelné.

„Tým, který kandidáty prověřoval, často tyto výroky umisťoval na vrch posudků. Zdroj s přímou znalostí této věci uvedl, že mnohé z těchto dokumentů prošly Trumpovi rukama. O těch urážkách věděl a stejně si jejich autory vybral,“ napsal Axios.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme