Ekologové neuspěli. Nejvyšší soud zamítl stížnost na Trumpovu hraniční zeď

Nejvyšší soud Spojených států v pondělí zamítl stížnost trojice ekologických uskupení, která zpochybňovala právo administrativy prezidenta Donalda Trumpa postavit na hranicích s Mexikem zeď. Informovala o tom agentura Reuters. Trump učinil z pohraniční zdi ústřední téma své volební kampaně, od bariéry, na kterou zatím od Kongresu USA nedostal peníze, si slibuje zastavení nelegální migrace a pašování drog.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Některé vzorky jsou průhledné. To podle agentury AP chválí hlavně strážci hranic, kteří se obávají, že kvůli neprůhledné bariéře nebudou mít přehled o případných pokusech imigrantů zeď překonat.

Zkušební výstavba několika typů zdí na hranicích USA a Mexika | Zdroj: Reuters

Trojice spolků v loňském roce zažalovala ministerstvo vnitřní bezpečnosti za to, že povolilo rekonstrukci několika úseků pohraničních bariér a také zkušební výstavbu několika typů zdí.

Přes pět metrů vysoká, přes šest kilometrů dlouhá. Jak se staví protiimigrační zeď mezi Mexikem a USA?

Číst článek

Ministerstvo se ve svém souhlasu odvolávalo na zákon z roku 1996, který v rámci tažení proti nelegální migraci dává federální vládě pravomoc stavět pohraniční bariéry bez ohledu na dodržování ekologických standardů a bez nutnosti předkládat posudky dopadů na životní prostředí.

A právě tento postup ekologové u federálního soudu napadli, neboť podle nich se zmíněný zákon na rozhodnutí ministerstva vnitřní bezpečnosti nevztahoval.

Soudce Gonzalo Curiel ale letos v únoru jejich žalobu zamítl, protože podle zjištění soudu Trumpova administrativa nijak své pravomoci nepřekročila. S tím ekologové nesouhlasili a se stížností se obrátili na Nejvyšší soud USA, který jim rovněž nevyhověl.

Reuters připomněl, že federálního soudce Curiela, který v únoru rozhodl v Trumpův prospěch, prezident v minulosti kritizoval. Týkalo se to případu žaloby podané na Trumpův projekt virtuální univerzity. Případ nakonec skončil mimosoudním vyrovnáním, kdy Trump nespokojené studenty, kteří studium označovali za podvod, vyplatil. Během sporu označoval Trump Curiela za podjatého, neboť je potomkem mexických přistěhovalců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme