Fauci je pohroma, řekl na adresu zdravotního experta Trump. Opatření podle něj už lidi frustrují

Americký prezident Donald Trump v pondělí označil experta Bílého domu pro boj s koronavirem Anthonyho Fauciho za pohromu a pokusil se ubezpečit členy svého volebního štábu, že má stále šanci obhájit mandát. Informovala o tom agentura Reuters. Ta zároveň připomíná, že do volebního dne zbývá 15 dní a republikánský prezident si v průzkumech příliš dobře nevede.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní imunolog americké vlády Anthony Fauci a prezident Donald Trump | Zdroj: Reuters

Mezi Trumpem a Faucim nepanuje shoda o tom, jak zvládnout pandemii covidu-19, která si jen ve Spojených státech vyžádala už skoro než 222 000 mrtvých a oslabila pozici republikánského prezidenta před volbami, jež se uskuteční 3. listopadu.

Davy příznivců Trumpa a Bidena vyšly do ulic. Tématem byla i kandidátka do nejvyššího soudu

Číst článek

Fauci se nedávno ohradil proti Trumpově předvolebnímu spotu. Podle experta totiž jeho autoři vytrhli z kontextu starý rozhovor, aby navodili dojem, že Fauci chválí kroky Trumpa v boji s koronavirem. V nedělním rozhovoru s televizí CBS Fauci řekl, že ho nepřekvapilo, že se Trump koronavirem sám nakazil.

„Fauci je pohroma. Kdybych ho poslouchal, měli bychom 500 000 mrtvých,“ řekl Trump při hovoru s pracovníky své kampaně.

Lidi to unavuje

Trump hovořil ze svého hotelu v Las Vegas před dvěma mítinky s voliči v Arizoně. Zdůraznil mimo jiné, že protipandemická omezení už lidi frustrují. „Lidé říkají ‚Je to fuk. Prostě nás už nechte na pokoji.‘ Už je to unavuje. Lidi už unavuje poslouchat Fauciho a všechny tyhle idioty,“ uvedl Trump. Reuters v této souvislosti připomíná, že Trumpovi stoupenci na mítinky často chodí bez roušek a nedodržují rozestupy, navzdory doporučením expertů včetně Fauciho. Trumpův volební štáb podle Reuters umožnil novinářům rozhovor poslouchat.

„Fauci je milý chlap. Už tu je 500 let,“ poznamenal Trump.

Devětasedmdesátiletý Fauci patří k nejrespektovanějším vědcům v USA a sloužil za vlád republikánských a demokratických prezidentů. Ředitelem Národního institutu pro alergie a infekční onemocnění (NIAID) je od roku 1984.

Muž, kterého poslouchá i Donald Trump. ‚Doktor Ameriky‘ radí nejmocnější zemi světa s pandemií

Číst článek

Trump podle Reuters naznačil, že Fauciho nezbavil funkce z obavy z negativních reakcí. Své frustrace si prezident na Faucim podle agentury začal vybíjet uprostřed hovoru, kterým chtěl prezident povzbudit členy svého volebního štábu. Podle průzkumů si totiž Trumpův demokratický sok Joe Biden vede lépe v celonárodních předvolebních průzkumech mínění ale i v řadě klíčových států, které zřejmě budou pro výsledek voleb rozhodující.

„Máme hybnou sílu v přesný čas, kdy chceme hybnou sílu,“ uvedl při hovoru šéf Trumpova volebního štábu Bill Stepien. Prezident následně označil zprávy o vnitřních sporech svého štábu za „kecy“ a prohlásil, že se nyní cítí být v lepší pozici než před posledními volbami před čtyřmi lety, kdy v klání o Bílý dům nečekaně porazil Hillary Clintonovou.

Manažerka Bidenovy kampaně Jennifer O'Malleyová Dillonová o víkendu uvedla, že celonárodní průzkumy jsou zavádějící, jelikož v klíčových státech podle průzkumů půjde o těsný souboj.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme