Agenti FBI podle novinářů vyšetřovali Trumpa. Zjišťovali, zda není hrozbou pro národní bezpečnost

Když americký prezident Donald Trump v roce 2017 propustil šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho, začaly úřady ve Spojených státech vyšetřovat, zda prezident nepracuje ve prospěch Ruska a proti zájmům USA. S odvoláním na zdroje z vyšetřování to v pátek napsal list The New York Times. Trump Comeyho propustil v květnu 2017, kdy FBI vyšetřoval možný kontakt Trumpovy volební kampaně s Ruskem.

Tento článek je více než rok starý.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump

Americký prezident Donald Trump | Zdroj: Reuters

V případě Trumpa vyšetřovatelé podle zdrojů New York Times chtěli zjistit, zda je prezidentovo jednání hrozbou pro národní bezpečnost a zda prezident pomáhá Moskvě vědomě, nebo zda se dostal do jejího vlivu bez svého vědomí.

Bývalý šéf Trumpova štábu Manafort možná předával data o volební kampani do Ruska

Číst článek

Podle New York Times začali pracovníci FBI Trumpa kvůli vazbám na Rusko podezřívat už během prezidentské kampaně v roce 2016, ale nespustili vyšetřování, protože si nebyli jistí jak přistupovat k tak citlivým a závažným obviněním.

Krátce po odvolání Jamese Comeyho se ale vyšetřování možného zasahování Ruska do amerických prezidentských voleb ujal tým zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera. Vyšetřování měly odstartovat především některé prezidentovy výroky.

Dva dny po Comeyho odvolání se totiž Trump v rozhovoru svěřil s tím, že se Comeyho v době kdy byl stále v úřadu zeptal zda ho FBI vyšetřuje. „Řekl jsem: Pokud je to možné, mohl byste mi dát vědět, zda mě vyšetřují? On (James Comey – pozn. red.) řekl: Ne nevyšetřují vás,“ řekl prezident.

Comey je „zaujatý patolízal“

Trumpův právník Rudy Giuliani newyorskému listu v reakci na zprávu o vyšetřování prezidenta řekl, že o něm nevěděl, ale že z toho, že bylo zahájeno před rokem a půl a není o něm slyšet, vyplývá, že „nic nezjistili“.

‚Děly se špatnosti.‘ Trump nařídil odtajnit část dokumentů o vyšetřování ovlivnění voleb Ruskem

Číst článek

Mluvčí Bílého domu Sarah Huckabeeová Sandersová označila článek za absurdní. Sdělila, že Comey byl odvolán, protože je to „zaujatý patolízal“. Trump podle ní vůči Rusku rozhodně neprojevil slabost.

„Na rozdíl od (bývalého prezidenta) Baracka Obamy, který dovolil Rusku a jiným zahraničním poradcům Ameriku komandovat, prezident Trump Rusku neustupuje,“ uvedla.

ado, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme