‚Sankce se blíží‘. Americký prezident podle HBO svým tweetem porušil autorská prává

Tweety amerického prezidenta Donalda Trumpa často vzbuzují bouřlivé reakce a ani dva roky po prezidentských volbách nepřestávají překvapovat. Americká média - jako například list Washington Post a řada dalších - momentálně komentují Trumpovo ohlášení sankcí vůči Íránu. Prezident k tomu totiž zvolil přístup filmové hvězdy a na twitter si nechal vytvořit speciální plakát. Který ovšem - podle stanice HBO - tak trochu porušuje autorská práva.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plakát vypadá velice dramaticky, Trump na něm vychází z oblaku šedého kouře, hledí zamračeně kamsi stranou a pod jeho tváří je nápis „sankce se blíží“. A tady právě nastává onen největší háček v prezidentově příspěvku.

USA usilují psychologickým a ekonomickým bojem o změnu režimu v Íránu, řekl Rúhání

Číst článek

To, jak je plakát stylizován, lze ještě s hlediska autorských práv těžko rozporovat. Nicméně vzkaz, jaký Trump do světa vysílá, podle amerických médií příliš nápadně připomíná slavný fantasy seriál HBO.

Jde o sérii Games of Thrones, tedy Hra o trůny, a ikonickou větu „zima se blíží“. Prezidentovi grafici přitom zvolili i podobný styl písma, jaký se na plakátech HBO objevuje.

Společnost HBO si Trumpova příspěvku všimla. Položila na twitteru jednoduchou otázku s narážkou na fiktivní jazyk v seriálu: Jak se řekne v dothračtině „zneužití obchodní značky“?

Na sociální síti už reagovala i představitelka seriálové Sansy Starkové - herečka Sophie Turnerová. Plakát okomentovala pouze slovem „fuj“. Trumpův příspěvek a vlákno patří v těchto dnech k jedněm z nejsdílenějších.

Plakát už přeposlalo dál na šedesát tisíc lidí, sto padesát tisíc dalších ho označilo jako to se mi líbí. Dalších 40 tisíc ho okomentovalo. Někteří chválí originalitu, jiní ho ostře kritizují a vzpomínají na předchozího šéfa Bílého domu.

Twitterem se například šíří plakáty s nápisy „Trumpův soud se blíží“ nebo „posun od Obamy k Trumpovi, to je jako kdybychom zahodili chytré telefony a začali zase používat plechovky spojené pružinou“.

Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme