Kvůli hraniční zdi je ochotný blokovat federální úřady i roky, řekl o Trumpovi šéf demokratů v Senátu

Páteční jednání představitelů Kongresu Spojených států s americkým prezidentem Donaldem Trumpem o finančním sporu kvůli stavbě zdi na hranicích s Mexikem žádné řešení nepřineslo. Šéf demokratů v americkém Senátu Chuck Schumer po schůzce prohlásil, že Trump je připraven blokovat financování federálních úřadů měsíce i roky. Kongresoví předáci i Trump se nicméně dohodli, že budou o hledání východiska nadále debatovat.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cedule oznamující uzavření Národního archivu USA kvůli sporům o financování federálních úřadů

Americký prezident Donald Trump | Zdroj: Reuters

Setkání v Bílém domě, které bylo druhé v tomto týdnu, demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová označila za místy hádavé. Dodala, že dokud nebude obnoveno financování federálním úřadům, není možné vyřešit spor o podobu ostrahy hranic.

Šéf Fedu nerezignuje, ani když ho o to Trump požádá. Může ale pozastavit zvyšování úroků

Číst článek

„Bylo to velmi, velmi přínosné setkání a ušli jsme dlouhou cestu,“ řekl Trump novinářům.

Na zdi, kterou slíbil v prezidentské volební kampani, ale trvá, protože bez ní si nedovede ostrahu hranic představit. Dodal, že po Kongresu na bariéru požaduje 5,6 miliardy dolarů (zhruba 126 miliard korun). Tyto finance ale demokraté Trumpovi dát nechtějí.

Trump rovněž oznámil, že ustavil skupinu, která bude o víkendu debatovat o možnostech ostrahy hranic. Vůdce republikánu v Senátu k tomu podle Reuters poznamenal, že členy skupiny budou představitelé Trumpovy administrativy a také zástupci Kongresu.

Viceprezident Mike Pence k nadcházejícímu jednání, kterého se s představiteli Kongresu spolu s Trumpovým zetěm a poradcem Bílého domu Jaredem Kushnerem zúčastní, řekl, že cílem je najít společný postoj a řešení.

Část federálních úřadů kvůli finančnímu sporu funguje v nouzovém režimu, což znamená, že statisíce lidí jsou na nucené dovolené a prozatím nemohou počítat s výplatami.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme