‚Trestu zatím neunikl,‘ řekl šéf senátních republikánů McConnell po hlasování v Trumpův prospěch

Donald Trump úspěšně přečkal i druhou ústavní žalobu. O zproštění viny rozhodly hlasy 43 republikánů, to je o devět více, než Trump potřeboval. Bývalý americký prezident se vyhnul odsouzení navzdory tomu, že se proti němu postavilo nejvíc senátorů z vlastní strany v historii impeachmentů. Šéf senátních republikánů Mitch McConnell mohl dát impuls dalším, nakonec hlasoval v Trumpův prospěch a to i přesto, že s obsahem žaloby souhlasí.

Tento článek je více než rok starý.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf republikánů v horní komoře Mitch McConnell (vpravo) opatření nazval „stranickým seznamem přání s nulovou šancí – nulovou šancí – na to, že by se někdy stal zákonem“

„Lidi, kteří zaútočili na tuto budovu, věřili, že jednají na přání a podle instrukcí svého prezidenta,“ řekl šéf senátních republikánů Mitch McConnell | Foto: Carlos Barria | Zdroj: Reuters

Trump čelil obvinění, že se systematicky snažil potlačit výsledek voleb, udržet se u moci a že nakonec podnítil smrtelné přepadení sídla Kongresu během potvrzování své volební porážky.

Sedm republikánů se přidalo k demokratům, a tak většina senátorů tentokrát hlasovala pro Trumpovo odsouzení. K tomu jsou ale potřeba hlasy dvou třetin přítomných senátorů, takže to Donaldu Trumpovi pohodlně stačilo. Mimo jiné k tomu, aby unikl hrozbě zákazu v budoucnu kandidovat do federálních funkcí, jak usilovala žaloba.

Poměr hlasů 57:43 pro odsouzení Trumpa, o deset méně než je k odsouzení potřeba. Nejvíc hlasů pro odsouzení prezidenta z vlastní strany v historii – proti Trumpovi hlasovalo 7 republikánů (Burr, Cassidy, Collinsová, Murkowski, Romney, Sasse, Toomey).

21:51 – 13. 02. 2021

3 83

Vůdce republikánské menšiny v Senátu Mitch McConnell krátce po sobotním hlasování, kdy se vyslovil pro Trumpovo osvobození, o Trumpovi řekl, že je za nepokoje „prakticky a morálně zodpovědný“. McConnel také prohlásil, že Trump ostudně porušil své prezidentské povinnosti.

„Není žádných pochyb – žádných – o tom, že prezident Trump je v praktické i morální rovině zodpovědný za to, že vyprovokoval události 6. ledna. Lidi, kteří zaútočili na tuto budovu, věřili, že jednají na přání a podle instrukcí svého prezidenta. A byl to předvídatelný důsledek nepravd, konspiračních teorií a bezohledných nadsázek,“ řekl McConnell. 

Proti jeho odsouzení tento vlivný republikánský politik hlasoval kvůli tomu, že proces proti Trumpovi po skončení jeho funkčního období považoval za protiústavní.

Trump přestál i druhou ústavní žalobu. Podle Senátu ke vzpouře a násilnostem v Kapitolu nepodněcoval

Číst článek

„Ale prezident Trump trestu neunikl. Zatím. Máme v této zemi systém trestního soudnictví i občanských soudních řízení. A bývalí prezidenti nejsou imunní vůči odpovědnosti ani v jednom případě,“ dodal republikánský senátor.  

Požadavky na kriminální vyšetřování Trumpova podílu na smrtelném násilí v Kapitolu běžnými federálními soudy se začaly objevovat hned po zamítnutí ústavní žaloby. Kromě toho bývalému prezidentovi hrozí procesy u soudů hlavního města Washingtonu, státu Georgia a s volbami nesouvisející případ pokračuje v New Yorku.

Jan Kaliba, zuj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme