‚Trestu zatím neunikl,‘ řekl šéf senátních republikánů McConnell po hlasování v Trumpův prospěch

Donald Trump úspěšně přečkal i druhou ústavní žalobu. O zproštění viny rozhodly hlasy 43 republikánů, to je o devět více, než Trump potřeboval. Bývalý americký prezident se vyhnul odsouzení navzdory tomu, že se proti němu postavilo nejvíc senátorů z vlastní strany v historii impeachmentů. Šéf senátních republikánů Mitch McConnell mohl dát impuls dalším, nakonec hlasoval v Trumpův prospěch a to i přesto, že s obsahem žaloby souhlasí.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Lidi, kteří zaútočili na tuto budovu, věřili, že jednají na přání a podle instrukcí svého prezidenta,“ řekl šéf senátních republikánů Mitch McConnell | Foto: Carlos Barria | Zdroj: Reuters

Trump čelil obvinění, že se systematicky snažil potlačit výsledek voleb, udržet se u moci a že nakonec podnítil smrtelné přepadení sídla Kongresu během potvrzování své volební porážky.

Sedm republikánů se přidalo k demokratům, a tak většina senátorů tentokrát hlasovala pro Trumpovo odsouzení. K tomu jsou ale potřeba hlasy dvou třetin přítomných senátorů, takže to Donaldu Trumpovi pohodlně stačilo. Mimo jiné k tomu, aby unikl hrozbě zákazu v budoucnu kandidovat do federálních funkcí, jak usilovala žaloba.

Poměr hlasů 57:43 pro odsouzení Trumpa, o deset méně než je k odsouzení potřeba. Nejvíc hlasů pro odsouzení prezidenta z vlastní strany v historii – proti Trumpovi hlasovalo 7 republikánů (Burr, Cassidy, Collinsová, Murkowski, Romney, Sasse, Toomey).

21:51 – 13. 02. 2021

3 85

Vůdce republikánské menšiny v Senátu Mitch McConnell krátce po sobotním hlasování, kdy se vyslovil pro Trumpovo osvobození, o Trumpovi řekl, že je za nepokoje „prakticky a morálně zodpovědný“. McConnel také prohlásil, že Trump ostudně porušil své prezidentské povinnosti.

„Není žádných pochyb – žádných – o tom, že prezident Trump je v praktické i morální rovině zodpovědný za to, že vyprovokoval události 6. ledna. Lidi, kteří zaútočili na tuto budovu, věřili, že jednají na přání a podle instrukcí svého prezidenta. A byl to předvídatelný důsledek nepravd, konspiračních teorií a bezohledných nadsázek,“ řekl McConnell. 

Proti jeho odsouzení tento vlivný republikánský politik hlasoval kvůli tomu, že proces proti Trumpovi po skončení jeho funkčního období považoval za protiústavní.

Trump přestál i druhou ústavní žalobu. Podle Senátu ke vzpouře a násilnostem v Kapitolu nepodněcoval

Číst článek

„Ale prezident Trump trestu neunikl. Zatím. Máme v této zemi systém trestního soudnictví i občanských soudních řízení. A bývalí prezidenti nejsou imunní vůči odpovědnosti ani v jednom případě,“ dodal republikánský senátor.  

Požadavky na kriminální vyšetřování Trumpova podílu na smrtelném násilí v Kapitolu běžnými federálními soudy se začaly objevovat hned po zamítnutí ústavní žaloby. Kromě toho bývalému prezidentovi hrozí procesy u soudů hlavního města Washingtonu, státu Georgia a s volbami nesouvisející případ pokračuje v New Yorku.

Jan Kaliba, zuj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme