Vyšetřování Trumpa se v Kongresu přesunulo do justičního výboru. Ten může sepsat i ústavní žalobu

Ve Washingtonu začala další fáze vyšetřování prezidenta Spojených států Donalda Trumpa. Případ převzal justiční výbor Sněmovny reprezentantů, který má za úkol posoudit známé informace a případně sepsat body ústavní žaloby. Ta prezidentovi hrozí za údajné zneužití funkce k vlastnímu politickému prospěchu při jednání s Ukrajinou.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čtveřice předních profesorů ústavního práva před zahájením slyšení. Sedící tři odborníci byli pozváni demokraty, stojící Jonathan Turley byl pozván republikánskými členy výboru | Foto: Mike Segar | Zdroj: Reuters

Svědky prvního slyšení jsou čtyři přední profesoři ústavního práva. Tři z nich, kteří byli pozváni demokraty, pod přísahou vypověděli, že vidí důvody pro vypsání bodů obžaloby, protože Trump podle nich zneužil funkci ve svůj prospěch, či mařil spravedlnost.

Expertka na ústavní právo: Trump si bude dál dělat věci po svém a uvidí, jestli ho někdo přinutí přestat

Číst článek

Například Michael J. Gerhardt, který působí na University of North Carolina, během slyšení uvedl, že Donald Trump spáchal několik přečinů, za které by mohl být z úřadu odvolán. „Pokud se nezasáhne, prezident bude pravděpodobně pokračovat ve stejném duchu a bude žádat zahraniční zásah v příštích volbách,“ řekl Gerhardt.

Trumpovy přečiny jsou podle něj horší než počínání Richarda Nixona během aféry Watergate, informuje deník New York Times.

Naopak podle Jonathana Turleyho, profesora práva na George Washington University, kterého pozvali republikánští členové výboru, není případ v tuto chvíli dostatečně silný třeba v porovnání s minulými impeachmenty prezidentů, aby mu měl čelit i Donald Trump.

I před justičním výborem je vyšetřování emotivní a členové si skáčou do řeči. Zatímco demokrati tvrdí, že nemají na výběr a jednají v zájmu americké demokracie, podle republikánů jednají účelově.

V úterý závěry svého vyšetřování shrnul Výbor pro kontrolu činnosti tajných služeb, který vedl i sérii veřejných slyšení, kde vypovídali diplomaté, odborníci nebo bývalí členové Trumpovy administrativy. Ve zprávě výbor konstatuje, že prezident Trump „využil síly svého úřadu, aby se pokusil zajistit zásah ze zahraničí do voleb 2020 ve svůj prospěch“.

Jan Kaliba, cha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme