Další krok k možnému konci Trumpa? Sněmovna se shodla na procesu, který vede k impeachmentu

Americká Sněmovna reprezentantů ve čtvrtek schválila rezoluci, která stanoví další průběh vyšetřování prezidenta Donalda Trumpa. Pro bylo 232 zákonodárců, všichni republikáni byli proti. Je to poprvé, co postoj k procesu vedoucímu k případnému sesazení prezidenta, impeachmentu, vyjádřila celá sněmovna a ne jen příslušné výbory či hlasití Trumpovi kritici.

Washington (Aktualizováno: 17:17 31. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká Sněmovna reprezentantů ve čtvrtek schválila rezoluci, která stanoví další průběh vyšetřování prezidenta Donalda Trumpa. | Zdroj: Reuters

Šéf Bílého domu na hlasování okamžitě zareagoval na twitteru, kde napsal, že jde o „největší hon na čarodějnice v americké historii“.

Rezoluce upřesňuje další postup a dává výborům pravomoc pokračovat v krocích, které nakonec mohou vést až podání ústavní žaloby.

Vyšetřování Trumpa, které se soustředí na možné zneužití pravomoci hlavy státu v souvislosti s tlakem na Ukrajinu ohledně vyšetřování bývalého demokratického viceprezidenta Joea Bidena a jeho syna, se nyní dostane do další fáze.

The Greatest Witch Hunt In American History!

16:31 – 31. 10. 2019

37672 181238

Schválení rezoluce se očekávalo, protože demokraté mají ve 435členné Sněmovně reprezentantů většinu 234 zákonodárců. Pro schválení rezoluce byla potřeba prostá většina hlasů.

Ze 432 přítomných kongresmanů jich nakonec převážná většina hlasovala podle stranického klíče: proti rezoluci se ale postavili dva zástupci demokratů - Colin Peterson z Minnesoty a Jeff Van Drew z New Jersey.

Předsedkyně sněmovny, demokratka Nancy Pelosiová, ještě před zahájením jednání kongresmany požádala, aby pravidla dalšího postupu vyšetřování schválili, protože jde o záležitost ochrany Ústavy Spojených států. V sázce tady není nic menšího, než demokracie, řekla Pelosiová.

Další krok k ústavní žalobě na Trumpa. Šéfka demokratů oznámila den hlasování o formalizaci impeachmentu

Číst článek

‚Pokus zvrátit volby‘

Vůdce republikánské menšiny ve Sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy naproti tomu vyšetřování označil za pokus zvrátit poslední volby a pokus zvrátit i ty následující.

Republikán Tom Cole z procedurálního výboru rezoluci kritizoval i kvůli tomu, že údajně nedává odpůrcům vyšetřování prezidenta stejná práva, jako tomu bylo při dvou předchozích procesech impeachmentu za vlády prezidentů Richarda Nixona a Billa Clintona.

Vyšetřování Trumpa ve sněmovních výborech začalo už 24. září a ve čtvrtek schválený návrh osmistránkové rezoluce upřesňuje procedurální postup při pořádání veřejných slyšení a při rozesílání obsílek. Stanovuje také práva, která budou mít během vyšetřování Trumpovi právníci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme