Trumpova popularita v USA klesá. Jeho usvědčení v impeachmentu si přeje více než polovina Američanů.

Padesát šest procent Američanů si přeje, aby Senát v nadcházejícím jednání o ústavní žalobě usvědčil bývalého prezidenta Donalda Trumpa a zabránil mu vykonávat v budoucnu funkci ve federálních úřadech. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění agentury Ipsos a stanice ABC News.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pro usvědčení Donalda Trumpa by se v Senátu muselo vyslovit 67 z jeho 100 členů | Foto: Erin Scott | Zdroj: Reuters

Senát má žalobu, v níž Trump čelí obvinění z podněcování ke vzpouře za útok svých stoupenců na Kapitol, začít projednávat v úterý.

Televize Fox News zrušila pořad, který podporoval Trumpovu teorie o ukradených volbách

Číst článek

Jiný průzkum, který koncem ledna provedla soukromá Monmouthská univerzita, zjistil, že 57 procent Američanů si přeje, aby Trump v budoucnu nemohl sloužit ve federálních úřadech. Jeho usvědčení v procesu impeachmentu si přálo v této anketě 52 procent dotázaných.

Zpravodajská stanice CNN k výsledku čerstvého průzkumu uvádí, že popularita prezidentů po jejich odchodu z funkce většinou vzroste, což ale není Trumpův případ. CNN upozorňuje, že loni v žádném průzkumu srovnávajícím popularitu Trumpa a jeho nástupce Joe Bidena v celostátním měřítku nedosáhl na 56 procent. Mnoho z těch, kdo Trumpa volili v listopadových volbách, tedy zřejmě nyní chce, aby Trump nedostal možnost znovu sloužit ve federálních institucích.

Pokles Trumpovy popularity je patrný i mezi republikánskými voliči. Loni ve volbách mu dalo hlas více než 90 procent z nich, nyní se staví proti možnosti zabránit Trumpovi vykonávat federální úřad 80 procent republikánů.

‚Amerika je zpět na mezinárodní scéně‘. Biden představil budoucí cíle své zahraniční politiky

Číst článek

Zatím žádný z prezidentů, který byl v úřadě pouze jeden mandát, neměl v průzkumech více než 50procentní negativní hodnocení.

Výsledek impeachmentu

Pokud jde o specifickou otázku týkající se uznání viny v impeachmentu, není převaha příznivců tohoto výsledku tak velká. V průzkumech, jež byly provedeny od 21. ledna, si přálo Trumpovo usvědčení v průměru 51 procent lidí. Proti bylo 43 procent dotázaných, osmiprocentní rozdíl mezi oběma tábory zůstával stabilní. Když Senát v roce 2020 při projednávaní minulé ústavní žaloby Trumpa osvobodil, byl rozdíl mezi zastánci a odpůrci usvědčení čtyřprocentní.

Pro usvědčení by se v Senátu muselo vyslovit 67 z jeho 100 členů, což není vzhledem k vyrovnanému poměru demokratů a republikánů pravděpodobné. CNN ale uvádí, že osvobození v Senátu nelze zaměňovat s náladou voličů. Trumpova popularita mezi nimi je nízká.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme