Prezident Trump nečekaně navštívil vojáky v Iráku a Německu. Bránil své rozhodnutí odejít ze Sýrie

Americký prezident Donald Trump s manželkou Melanií ve středu nečekaně navštívili americké vojáky v Iráku. O vánoční cestě informovala na twitteru mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová. Ve čtvrtek pak přijel i za vojáky do Německa. Trump, který se v Iráku ani nesešel s tamními politiky, obhajoval rozhodnutí odejít ze Sýrie. Podle něj mu ještě lidé přijdou na chuť.

Bagdád (Aktualizováno: 6:11 27. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Donald Trump a první dáma Melania se fotí s vojáky během návštěvy amerických vojáků v Iráku | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Přední iráčtí politici jeho cestu do blízkovýchodní země odsoudili jako narušení irácké suverenity.

„Trumpova návštěva je zjevným a do očí bijícím porušením diplomatických pravidel a ukazuje jeho přezíravost a nepřátelskost v jednáních s iráckou vládou,“ uvedla v prohlášení druhá nejsilnější parlamentní koalice vedená šíitským lídrem Hádím Ámirím, který má blízké vztahy s Íránem.

Americké vojáky nahradíme ve východní Sýrii co nejdříve, zní z Ankary. Kurdové se obávají ofenzivy

Číst článek

Vůdce konkurenčního bloku Sabah Sádí navrhl kvůli Trumpově návštěvě svolat mimořádné jednání parlamentu, které by podle něho mělo projednat nehorázné narušení irácké svrchovanosti a zastavit Trumpovy agresivní akce.

Washington podle úřadu iráckého premiéra Ádila Abdal Mahdího dal o Trumpově cestě vědět dopředu. Na schůzce s premiérem země se však šéf Bílého domu neshodl, uvedla agentura Reuters. Podle zákonodárců citovaných Reuters byl důvodem fakt, že Trump se chtěl sejít na americké základně, s čímž Mahdí nesouhlasil.

Z Iráku Trump odcestoval na americkou základnu Ramstein v Německu, kde přistál krátce před 2.00 SEČ nejen kvůli schůzce s vojáky, ale i se záměrem dočerpat palivo na cestu do USA.

Americký prezident Donald Trump podepisuje kšiltovku se svým heslem „Make America Great Again“ na americké základně Ramstein v Německu | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Stažení vojáků USA ze Sýrie

Trump s manželkou Melanií dorazili bez ohlášení do Německa a Iráku týden poté, co prezident oznámil rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze sousední Sýrie. V reakci na toto rozhodnutí rezignoval ministr obrany James Mattis.

Trumpův krok šokoval i některé americké zákonodárce a spojence. Mnozí ho označili za zradu syrských Kurdů.

Francie v reakci na Trumpovo rozhodnutí uvedla, že hodlá v Sýrii vojensky působit i nadále a že Islámský stát byl sice oslaben, ale že je v Sýrii stále přítomen.

Donald Trump bývá kritizován za slabý vztah k americké armádě. V minulosti se měl vyhnout vojenské službě. Během svého úřadování také zatím nikdy osobně nepodpořil americké vojáky v zámoří.

Tomáš Havlín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme