Trump vetoval snahy o zastavení dodávek zbraní Saúdské Arábii. Konflikt v Jemenu podle něj nevyřeší

Americký prezident Donald Trump vetoval trojici rezolucí blokujících plánovaný prodej zbraní Saúdské Arábii a Spojeným arabským emirátům, které před časem schválil Kongres. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AP. Trumpova vláda chce do Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů prodat zbraně za osm miliard dolarů (přes 183 miliard Kč). Veto prezident předem avizoval, ani jedna z komor Kongresu nemá sílu jeho rozhodnutí zvrátit.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle Trumpa by zrušení prodeje zbraní poškodilo konkurenceschopnost USA. | Zdroj: Reuters

Podle Trumpa by zrušení plánovaného prodeje zbraní poškodilo globální konkurenceschopnost Spojených států i vztahy se spojenci na Blízkém východě. Už dříve prezident nutnost dodávek zbraní do Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů obhajoval mimo jiné agresivním chováním Íránu.

Kongresmanům naopak vadil podíl Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů na válce v Jemenu či loňská vražda saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího.

USA přemisťují kvůli napětí s Íránem do saúdského království rakety Patriot a jednotku 500 vojáků

Číst článek

K ukončení válečného konfliktu v Jemenu ale „nedomyšlené a na přípravu náročné“ rezoluce podle amerického prezidenta nepřispějí.

„Spíše, než aby ztrácel čas podobnými rezolucemi, by se Kongres měl zaměřit na mírovou dohodu, která by válku v Jemenu ukončila,“ řekl podle zpravodajského webu CNN Trump.

Americké zákony ukládají prezidentovi, aby Kongres informoval o chystaných zbrojních kontraktech, a dávají zastupitelům právo obchod zastavit. Prezident má ale zároveň možnost překonat odpor Kongresu prohlášením, že prodej zbraní je naléhavá záležitost diktovaná národními zájmy USA.

K přehlasování prezidentova nynějšího veta by bylo třeba ve Sněmovně reprezentantů i v Senátu najít dvoutřetinovou většinu zákonodárců. Ani v jedné z komor ale tato většina proti prezidentovi není.

ČTK, gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme