Trump s Bidenem jsou o krok blíž nominaci do voleb. Ovládli primárky v Georgii a Západní Virginii

Úterní prezidentské primárky demokratů ve státech Georgia a Západní Virginie vyhrál někdejší americký viceprezident Joe Biden, ty republikánské pak současný šéf Bílého domu Donald Trump. Vyplývá to z průběžných výsledků. Předpokládá se, že o křeslo hlavy Spojených států se v listopadu utkají Trump s Bidenem, oba již mají dostatek delegátských hlasů, aby je stranické sjezdy mohly formálně prohlásit za prezidentské kandidáty.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Favorit boje o nominaci Demokratické strany do prezidentských voleb v USA Joe Biden

Úterní prezidentské primárky demokratů ve státech Georgia a Západní Virginie vyhrál někdejší americký viceprezident Joe Biden | Foto: Mary Schwalm | Zdroj: Reuters

Primárky v Georgii byly původně plánovány na březen, ale kvůli pandemii covid-19 byly nejprve přeloženy na květen a poté na červen. Hlasování demokratů a republikánů ve státě Západní Virginie se mělo konat 12. května, ale bylo rovněž odloženo na úterý.

Bývalý šéf americké diplomacie Powell podpoří ve volbách Bidena. ‚Skutečná mrtvola,’ reagoval Trump

Číst článek

V Georgii demokraté rozdělují 105 a v Západní Virginii 28 delegátů, republikáni pak v prvním státě 76 a v druhém 35 delegát.

V Georgii po sečtení zhruba 50 procent hlasů vede středový Biden se ziskem 84 procent, v Západní Virginii, kde je sečteno 90 procent lístků, obdržel necelých 65 procent hlasů. Na druhém místě je vermontský senátor Bernie Sanders s devíti, respektive 12 procenty.

Výrazně levicový Sanders delegátské hlasy nadále sbírá, ačkoli již kampaň pozastavil a Bidenovu nominaci podpořil, chce takto získat v Demokratické straně podporu pro svou politiku. U demokratů se o nominaci ucházelo několik desítek kandidátů, v kampani nyní pokračuje již jen Biden.

U republikánů na rozdíl od demokratů byl výběr kandidáta ještě před zahájením primárek předem jasný, neboť prezident Trump nemá ve straně žádnou konkurenci. To dokládá i výsledek ze Západní Virginie, kde Trump po sečtení 93 procent hlasů získal podporu zhruba 95 procent voličů. Z Georgie zatím výsledky hlášeny nejsou, Trump zde byl ale na volebním lístku jediným uchazečem o nominaci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme