Nikdy nevzdám boj za národ, prohlásil Trump. Biden chce v hlavním vysílacím čase promluvit v televizi

Ani více než dva dny po uzavření volebních místností neznají Američané jméno budoucího prezidenta. Hlasy se dál sčítají v šesti státech, přičemž v některých z nich lze očekávat výjimečně těsné výsledky. V klíčové Pensylvánii a Georgii zbývá sečíst poslední procenta zbylých hlasů. Dopoledne demokrat Joe Biden předběhl republikána Donalda Trumpa v Georgii. Odpoledne středoevropského času zmodrala i Pensylvánie.

Washington (Aktualizováno: 21:13 6. 11. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident v posledních dvou dnech opakovaně obvinil demokraty, že se snaží ukrást jeho volební vítězství. Nepředložil ale žádné důkazy | Foto: Mike Blake | Zdroj: Reuters

V Pensylvánii Biden vede o víc jak 13 000 hlasů, přičemž sečteno je jich podle odhadů zhruba 98 procent. 

Demokratický kandidát proto hodlá v hlavním vysílacím čase (zřejmě v sobotu nad ránem SEČ) pronést projev, informovala CNN.

Podle ní by Biden mohlo jít o vítěznou řeč, bude ale záležet na tom, zda bude podle propočtů v hlavních médiích prohlášen za vítěze voleb. Promluvit chce také demokratická kandidátka na viceprezidentku Kamala Harrisová.

Pokud by Biden získal Pensylvánii, překonal by hranici 270 volitelů nutných pro celkové vítězství. Nezáleželo by ani na prvenství v Arizoně, kde se neshodují projekce některých amerických médií. Zatímco televize Fox News a agentura AP ji už ve středu přisoudily Bidenovi, televize CNN, ABC a další tamní souboj stále považují za nerozhodný.

‚Boj za národ nevzdám‘

Trump mezitím oznámil, že hodlá pokračovat v právních bitvách. Prezident v posledních dvou dnech opakovaně obvinil demokraty, že se snaží ukrást jeho volební vítězství. Pro své tvrzení o manipulaci s hlasovacími lístky ale nepředložil žádné důkazy. Federální soudce ve čtvrtek zamítl žádost Trumpovy kampaně, aby se v Pensylvánii přestaly sčítat volební lístky nedlouho poté, co žaloby republikánů zamítli soudci v Georgii a v Michiganu. Nově Trumpova kampaň podala stížnost na hlasování v Nevadě.

„Budeme v tomto procesu pokračovat všemi zákonnými prostředky, abychom zaručili důvěru Američanů v naši vládu. Nikdy nevzdám boj za vás a za náš národ,“ uvedl Trump v prohlášení zveřejněném Bílým domem. Prezident poznamenal , že Američané si zaslouží plnou transparentnost, pokud je o sčítání hlasů a dodal, že jde o „integritu celého volebního procesu“.

Zpráva pokračuje pod online reportáží.

Těsný rozdíl v Georgii

Sčítají se stále hlasy z dalších klíčových států: Georgie, Severní Karolíny, Arizony a Nevady. Výsledek hlasování není znám ani na Aljašce, kde se ovšem očekává vítězství prezidenta Trumpa.

Situaci komplikuje fakt, že televize Fox News a agentura AP již ve středu přiřkly Bidenovi vítězství v Arizoně, a demokrat tak podle nich získá již 264 z celkových 270 volitelů nutných k celkovému vítězství. Bidenův náskok se tam však se sčítáním dalších hlasů stále zmenšuje a jeho vítězství tak podle řady jiných amerických médií, včetně televizí CNN či ABC, není zaručené.

Ukradené volby i pálení hlasů. Čekání na vítěze v USA provází dezinformace o podvodech

Číst článek

V Georgii je nyní sečteno 99 procent hlasů. Biden tam dopoledne (SEČ) již překonal původní Trumpův náskok a dostal se do vedení. 

Podle agentury Reuters má nad republikánským prezidentem Donaldem Trumpem náskok 1579 hlasů. Odhaduje se, že nesečtených hlasů už je maximálně okolo 10 000, pozorovatelé ale zatím s předpovědí o vítězi nepřišli.

Místní státní tajemník Brad Raffensperger ohlásil, že v Georgii dojde na přepočítání hlasů. „Při takto těsném rozdílu budeme v Georgii přepočítávat,“ citovala nejvyššího volebního úředníka jihovýchodního státu agentura AFP. „Za současného stavu v Georgii nelze předpovědět vítěze,“ uvedl.

Trump zatím těsně vede v Severní Karolíně, kde je sečteno podle agentury Reuters 95 procent hlasů, v Nevadě je po sečtení 92 procent hlasů naopak ve vedení Biden. Bývalý viceprezident USA má zatím navrch i v Arizoně, kde sečetli 90 procent hlasů.

ČTK, nev, gak, ban Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme