Trump mění poradce. McMastera v prezidentově týmu nahradí bývalý zástupce při OSN Bolton

Novým poradcem amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost bude někdejší americký zástupce při OSN John Bolton. Ve funkci nahradí Herberta Raymonda McMastera, o jehož odchodu se kvůli neshodám s prezidentem již několik dní spekulovalo. Trump ve čtvrtek změnu oznámil na twitteru s tím, že k předání funkce dojde 9. dubna.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Herberta Raymond McMaster (vpravo) a  John Bolton (vlevo)

Herberta Raymond McMaster (vpravo) a John Bolton (vlevo) | Foto: koláž iROZHLAS.cz | Zdroj: Reuters

„Je mi potěšením oznámit, že od 9. dubna 2018 bude John Bolton mým novým poradcem pro národní bezpečnost. Jsem velmi vděčný za služby H.R. McMastera, který odvedl skvělou práci a navždy zůstane mým přítelem,“ oznámil Trump na svém twitteru.

Podle některých médií byl ale prezident s odstupujícím bezpečnostním poradcem v poslední době nespokojen, což v úterý vyvrcholilo únikem dokumentu, v němž McMaster a jeho lidé doporučovali Trumpovi negratulovat ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi ke znovuzvolení. Trump radu ignoroval, Putinovi blahopřál a poté byl podle televize CNN velmi rozezlen kvůli zveřejnění interního dokumentu.

Devětašedesátiletý Bolton v minulosti prosazoval použití vojenské síly proti Íránu či Severní Koreji a velmi ostře se stavěl například i k Rusku. Zatímco v prvních dvou případech volí Trump konfrontační politiku, k Rusku má méně kritický přístup.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme