Bílý dům nechtěl, aby Trump v Japonsku viděl torpédoborec pojmenovaný po rodině Johna McCaina

Bílý dům chtěl po americkém námořnictvu, aby zajistilo, že prezident Donald Trump během návštěvy základny v japonské Jokosuce neuvidí torpédoborec USS John S. McCain, napsal deník The Wall Street Journal. Torpédoborec nesl původně jméno po amerických admirálech McCainovi starším a mladším (děd a otec senátora a tvrdého Trumpova kritika Johna McCaina). Loni, krátce před McCainovým skonem, námořnictvo pojmenování lodi rozšířilo i na senátora.

Jokosuka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Torpédoborec USS John S. McCain. | Foto: Ahmad Masood | Zdroj: Reuters

Trump americkou námořní základnu v Jokosuce navštívil v úterý na závěr čtyřdenní cesty do Japonska, kde ho jako prvního zahraničního hosta přijal nový císař Naruhito. Na americké výsadkové lodi USS Wasp prezident pronesl k námořníkům projev u příležitosti památky padlých, kterou si Spojené státy připomínaly v pondělí.

Wateboarding používat nebudeme. Je mi jedno, co chce Trump, prohlásil McCain

Číst článek

Představitelé amerického námořnictva a letectva odeslali podle The Wall Street Journal 15. května e-mail indo-tichomořskému velitelství s plány prezidentovy návštěvy. V instrukcích, ke kterým činitelé uvedli, že vychází z konzultací s Bílým domem, byla vedle požadavků na vhodná místa pro přistání helikoptér a na přípravu USS Wasp také třetí žádost, aby torpédoborec USS John S. McCain nebyl vidět.

„Prosím, potvrďte, že trojka bude zajištěna,“ citoval deník z žádosti adresované velitelství. To se nad požadavkem podivilo. Námořní činitel, který s velitelstvím v této věci jednal, následně odpověděl, že když se to poprvé dozvěděl, rovněž se nad tím pozastavil.

Plachta před lodí

Jistý americký činitel podle The Wall Street Journal uvedl, že americký ministr obrany Pat Shanahan si citlivosti jména torpédoborce pro Bílý dům byl vědom, proto souhlasil s tím, aby toto téma nenarušilo Trumpovu návštěvu. V aktuálním prohlášení ale uvedl, že se o záležitosti kolem lodi dozvěděl až nyní z médií.

Za státní pohřeb McCaina mi nikdo nepoděkoval, postěžoval si Trump a dodal, že nebyl jeho fanouškem

Číst článek

V reakci na požadavek velitelství zvažovalo, jak ho splnit. Jako řešení bylo zvoleno zakrytí jména plachtou a před torpédoborcem navíc kotvil člun, který ho částečně zakrýval. Plachta ale byla v sobotu odstraněna a člun odplul, protože velení nakonec rozhodlo, že torpédoborec zůstane ve standardní konfiguraci bez zamaskovaného jména.

Trump v reakci na zprávu napsal na twitteru, že o ničem nevěděl. „Během mé nedávné návštěvy Japonska jsem nebyl informován o ničem, co se týkalo lodě námořnictva USS John S. McCain,“ napsal Trump v noci na čtvrtek na twitteru.

AP k tweetu poznamenala, že prezident výslovně nepopřel, že by o záležitosti s torpédoborcem nebyl informován ještě před cestou do Japonska. Agentura dodala, že požádala mluvčí Bílého domu Sarah Sandersovou o upřesnění, které ale zatím nedostala.

Na zprávu deníku The Wall Street Journal a dalších médií mezitím reagovala  McCainova dcera Meghan. „Trump je dítě a vždy ho bude ohrožovat velikost mého otce,“ napsala na twitteru. „Ani devět měsíců po jeho skonu ho Trump nenechá odpočívat v pokoji,“ dodala.

I proti svým

Trump s McCainem, ač oba republikáni, měli napjaté vztahy a neváhali se navzájem tvrdě kritizovat. McCain byl považován za zásadového zákonodárce, který byl ochoten hlasovat s demokraty proti vůli své strany, pokud to považoval za lepší pro Spojené státy. Takto například odmítl podpořit republikánský návrh na zrušení zdravotní reformy někdejšího demokratického prezidenta Baracka Obamy. Reformu známou jako Obamacare se Trump dlouhodobě snažil odvolat.

‚Skutečný americký patriot.‘ Viceprezident Pence ocenil v Kongresu Johna McCaina

Číst článek

Trump mimo jiné McCainovi vyčítal prohru v prezidentských volbách v roce 2008 s Obamou a zpochybňoval jeho válečné hrdinství. McCain padl během války ve Vietnamu do zajetí a odmítal přednostní propuštění. Trump nicméně k faktu, že McCain byl válečným zajatcem, prohlásil, že má raději ty, kteří se do zajetí nedostali.

Kvůli vzájemným sporům si McCain, který loni podlehl rakovině, Trumpa na svém pohřbu výslovně nepřál. Prezident letos poznamenal, že mu za schválení státního pohřbu pro senátora nikdo ani nepoděkoval. Trump sice odsouhlasil přepravení těla vojenským letadlem z Arizony do Washingtonu, pocta v podobě vystavení rakve v rotundě washingtonského Kapitolu byla ale rozhodnutím Kongresu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme