Ukliďte si svoje lesy, vzkázal Trump požáry zasažené Kalifornii. Pohrozil i snížením pomoci na boj s živlem

Americký prezident Donald Trump znovu pohrozil snížením federální pomoci určené k boji s požáry v Kalifornii. Kritizoval tamního guvernéra za špatnou práci, protože úřady nezajišťují čištění lesního podrostu, který je podle Trumpa příčinou rozsáhlých škod, jež každoročně požáry způsobí. Při těch letošních bylo zničeno přes 80 000 hektarů porostů.

Los Angeles Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Spojených států Donald Trump na jednání vlády | Zdroj: Reuters

Trump doporučil kalifornskému guvernérovi Gavinovi Newsomovi, aby „dal věci do pořádku“, a Kalifornii vzkázal, aby lépe „uklízela“ své lesy, už loni.

„Kalifornský guvernér Gavin Newsom lesy spravuje hrozným způsobem. Už při našem prvním setkání jsem mu řekl, že musí lesy 'vyčistit' bez ohledu na to, oč ho žádají ochránci přírody,“ tweetoval Trump.

Statisíce Kaliforňanů čekají na obnovení dodávky elektřiny. Kvůli větru hrozí další šíření požáru

Číst článek

Pokračoval stížností, že „Kalifornie každoročně hoří“ a guvernér vždy udělá totéž - požádá o peníze federální vládu. „Už ne. Udělejte pořádek, guvernére,“ vyzval prezident.

Newsom ve své reakci zdůraznil vliv klimatických změn na šíření požárů. Na Trumpovu adresu tweetoval: „Vy v klimatickou změnu nevěříte, takže jste z této konverzace osvobozen.“

Pod kalifornské úřady patří jenom malé procento zalesněného území, většinu spravuje federální vláda, píše agentura AP.

Kalifornie bojuje s požáry i v těchto dnech, i když v neděli úřady odvolaly příkazy k evakuaci, protože se podařilo pokročit při hašení požáru severozápadně od Los Angeles. Hasiči ho mají z poloviny pod kontrolou.

Shořelo ale 38 kilometrů čtverečních lesa a evakuovat se muselo na 11.000 lidí. Domů se mohou vracet také lidé i na severu státu, kteří byli evakuováni kvůli požáru v okresu Sonoma. Tamní požár je pod kontrolou z 76 procent.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme