‚Nemáme pro oranžového muže žádná slova.‘ Trump dorazil do Kenoshi přes žádosti, aby se městu vyhnul

Guvernér a starosta žádali Donalda Trumpa, aby se městu Kenosha ve Wisconsinu vyhnul, americký prezident tam ale v úterý zamířil. Právě tam, u Michiganského jezera, v jednom z klíčových států pro podzimní prezidentské volby, pokračovala jeho kampaň zaměřená na témata násilí a bezpečnosti v ulicích. Kenosha se stala jejím nechtěným centrem poté, co policista při zatýkání postřelil a od pasu dolů tím znehybnil Afroameričana Jacoba Blakea.

Od zpravodaje z místa Kenosha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Donald Trump (vpravo) vystoupil z Air Force One společně s s generálním prokurátorem Billem Barrem (vlevo) | Foto: Leah Millis | Zdroj: Reuters

Při otázce na Blakea prezident řekl, že se cítí hrozně při pomyšlení na kohokoli, kdo něčím takovým prochází. Jinak se k Blakeovu případu, který v Kenoshe spustil novou vlnu demonstrací s dvěma oběťmi mezi protestujícími, nevyjadřoval. Ostatně přesně s takovým přáním ho ve městě na dálku přivítala Blakeova rodina, se kterou se Trump nesetkal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezidentova předvolební návštěva Kenoshi očima zahraničního reportéra Českého rozhlas

„Nemáme pro oranžového muže žádná slova. Žádáme jen o to, aby ze svých neuctivých komentářů vynechal naši rodinu. Potřebujeme prezidenta, který bude naši zemi sjednocovat, a ne nás táhnout opačným směrem. Ale jezdit si může, kam chce,“ řekl k Trumpově návštěvě svého města Justin Blake, strýc postřeleného Afroameričana.

„My jen chceme stejná práva jako on – aby naše děti taky mohly vyrazit v této zemi kamkoli a bezpečně se vrátit domů,“ dodal.

Fotka s ruinami

Prezident se vyfotil s ruinami domů zdemolovaných při násilné části protestů a při setkání s policisty si pochvaloval jejich práci a pořádek, který ve městě zavládl po tragické noci na středu. Během ní zemřeli dva demonstranti po střelbě, kvůli které je z vraždy obviněn 17letý samozvaný milicionář. Hlavní Trumpovo téma bylo ale jinde.

„Mluvit bychom měli o násilí, které jsme viděli tady nebo v Portlandu. Je to strašné násilí, kterého se rychle zbavíme, když dostaneme šanci. O to tady jde. Pořád slyším o pokojných protestech a pak přijedu na místo, jako je tohle, a vidím vypálené město,“ pronesl prezident svůj předvolební vzkaz přesně tam, kde potřebuje, aby na něj lidi slyšeli.

Kenosha je totiž v podstatě předměstím velkých sídel Chicaga a Milwaukee, v klíčovém státě Wisconsinu, kde Donald Trump před čtyřmi lety získal rozdílem ani ne 23 tisíc hlasů.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme