BASKETBAL: Srbsko - Česko právě teď živě

Mluvčí Bílého domu utrpěla v demilitarizované zóně zranění. Zapletla se do potyčky se Severokorejci

Nová mluvčí Bílého domu Stephanie Grishamová v neděli utrpěla pohmožděniny při potyčce s členy doprovodu severokorejského vůdce Kim Čong-una. Stalo se tak při jeho setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v demilitarizované zóně mezi Severní a Jižní Koreou. Chaotické scény se odehrály ve chvíli, kdy američtí a severokorejští novináři spěchali do budovy na jihokorejské straně hranice, kam se Trump s Kimem odebrali k jednání.

Pchanmundžom Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová mluvčí Bílého domu Stephanie Grishamová. | Foto: HD | Zdroj: Reuters

Podle zdroje zpravodajské televize CNN se Grishamová zapletla do potyčky se Severokorejci „s nasazením všech sil“ a utrpěla drobné pohmožděniny. O něco později už mluvčí Bílého domu komunikovala s žurnalisty před Domem svobody, v němž jednali Trump s Kimem.

Celá nedělní schůzka byla zjevně narychlo zorganizovaná. Tak se ji alespoň snaží prezentovat především Trump, který Kima k setkání vybídl tento týden na twitteru.

Trump se v demilitarizované zóně sešel s Kimem, jako první prezident USA vstoupil na území KLDR

Číst článek

Když vůdci USA a KLDR po uvítání a před vlastními rozhovory překračovali tam a zpět mezikorejskou hranici, měli neustále v patách několik fotoreportérů a pokřikující novináře. Obecně se jejich třetí osobní setkání těšilo mimořádnému mediálnímu zájmu, ačkoli Trump dopředu avizoval, že půjde jen o dvouminutovou schůzku, na níž chce Kima pozdravit.

Oba politici spolu nakonec hovořili přibližně 50 minut a Trump po schůzce slavnostně oznámil, že se dohodli na obnovení rozhovorů o severokorejském jaderném programu na úrovni pracovních skupin do dvou až tří týdnů. USA usilují o úplné jaderné odzbrojení KLDR.

Na schůzce, kterou Trump i Kim označili za historickou, nechyběli ani Trumpova dcera Ivanka a její manžel Jared Kushner, kteří zároveň působí jako poradci Bílého domu.

Schůzky se zúčastnil také jihokorejský prezident Mun Če-in. Jeho zvláštní poradce v neděli CNN řekl, že pro něj bylo překvapením také to, že Trump Kim Čong-ina pozval k jednání na jihokorejské území. Bylo „docela neobvyklé a docela překvapivé“ vidět Trumpa s Kimem v Domě svobody, který je na jihokorejském území.

Politická ‚romance‘

Mezikorejské demilitarizované pásmo navštívili všichni američtí prezidenti od Ronalda Reagana s výjimkou George Bushe staršího. Historická však byla nedělní Trumpova návštěva už proto, že jako vůbec první prezident USA vkročil na severokorejskou půdu.

Jednání s Čínou o obchodní dohodě mohou pokračovat, prohlásil Trump. Chce se sejít také s Kim Čong-unem

Číst článek

Trump i po schůzce s Kimem prezentoval nedělní události jako částečnou improvizaci. Prozradil, že se svého protějšku zeptal, zda by chtěl, aby překročil hranici. Kim údajně odpověděl, že by byl poctěn.

Trump tvrdí, že netušil, jak Kim odpoví. Oba politici pak skutečně bok po boku učinili 20 kroků do KLDR a pak se vrátili a odebrali k rozhovoru v domě na jihokorejské straně hranice.

Americká média hovoří o „romanci“ dvou rozdílných politiků, kteří zdůrazňovali velmi dobré vzájemné osobní vztahy. Trump dokonce potvrdil, že Kima krátce po svém kratičkém pobytu v KLDR pozval do Spojených států. „Jednoho dne se to uskuteční,“ ujišťoval americký prezident, který mezitím z demilitarizovaného pásma odletěl vrtulníkem na leteckou základnu jižně od Soulu, kde pozdravil americké vojáky.

Kim předtím podle agentury AP prostřednictvím tlumočníka řekl, že by pro něj bylo ctí pozvat Trumpa „v pravý čas“ do Pchjongjangu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme