‚To nejlepší, co může Singapur nabídnout.‘ Summit Trumpa s Kimem budou střežit nepálští Gurkhové

Bezpečnost vrcholné schůzky amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una, která se má uskutečnit 12. června v Singapuru, budou podle agentury Reuters zajišťovat také pověstní nepálští Gurkhové. Ti jsou v britské armádě i jinde zařazováni do elitních jednotek, protože jsou považováni za neohrožené bojovníky.

Singapur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gurkhové je souhrnné označení pro příslušníky horských kmenů v Nepálu; jméno dostali podle lokality Gurkha ležící severozápadně od nepálské metropole Káthmándú. | Foto: Edgar Su | Zdroj: Reuters

Donald Trump i Kim Čong-un si do Singapuru přivezou svou vlastní ochranku, dějiště summitu, ulice a hotely ale budou střežit elitní jednotky singapurské policie, včetně oddílu Gurkhů. V úterý to uvedla agentura Reuters s odvoláním na diplomatické zdroje obeznámené se zajišťováním bezpečnosti ve zmíněném ostrovním městském státě.

Setkání Kima s Trumpem

Oba státníci se mají setkat 12. června v Singapuru. Šéf Bílého domu Donald Trump nedávno řekl, že by schůzka s Kim Čong-unem by mohla znamenat nový začátek. Zároveň ale zdůraznil, že se vzájemné vztahy nezlepší jen při jediné schůzce.

Gurkhové je souhrnné označení pro příslušníky horských kmenů v Nepálu; jméno dostali podle lokality Gurkha ležící severozápadně od nepálské metropole Káthmándú. Jsou známí svými bojovými schopnostmi, věrností a odvahou. Do bojů dosud nosí svou tradiční zbraň - dlouhý zahnutý nůž zvaný kukri.

Speciálně vycvičení bojovníci

V současné době slouží Gurkhové v britské, indické a nepálské armádě, jakož i v Bruneji a v Singapuru. „Patří k tomu nejlepšímu, co může Singapur nabídnout, takže jsem si jistý, že se budou na (zajištění bezpečnosti) summitu podílet," uvedl Tim Huxley, odborník na singapurské ozbrojené složky v Mezinárodním ústavu pro strategická studia (IISS). „Právě pro takovéto typy speciálních operací jsou Gurkhové cvičeni," dodal.

Podle Mezinárodního ústavu pro strategická studia působí v řadách singapurské policie 1800 Gurkhů. Policejní mluvčí ale odmítl zprávy o plánovaném nasazení Gurkhů na summit komentovat.

Singapur, 12. června. Schůzka Trumpa s Kimem bude v původním termínu

Číst článek

Neutrální síla

Huxley uvedl, že Gurkhové jsou dlouhodobě považováni v etnicky rozmanitém Singapuru za neutrální sílu a pravidelně zajišťují bezpečnost významných akcí. V dobách regionálního napětí zabezpečovali ochranu mezinárodních škol a jsou často vidět na malajsijsko-singapurských hraničních přechodech.

O uplynulém víkendu střežili bezpečnostní konferenci, která se konala v hotelu Shangri-La a jíž se účastnili mezi jinými americký ministr obrany James Mattis či indický premiér Naréndra Módí. Tento hotel je jedním z míst, o nichž se mluví také jako o možném dějišti summitu USA-KLDR. Další možností je například hotel Capella na ostrově Sentosa.

V britské armádě slouží Gurkhové již od roku 1815. Ve dvou světových válkách bojovalo za Británii na 200 tisíc Gurkhů a na 3500 jich dnes slouží pod britskou vlajkou zejména v Iráku a v Afghánistánu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme