Trump nařídil zrušit plánované sankce vůči KLDR. Kim Čong-una si podle mluvčí oblíbil

Americký prezident Donald Trump v pátek napsal na twitteru, že nařídil zrušit dodatečné rozsáhlé sankce, jejichž zavedení proti Severní Koreji podle něj avizovalo americké ministerstvo financí. „Trump si oblíbil severokorejského vůdce a nemyslí si, že tyto sankce budou zapotřebí,“ uvedla mluvčí Bílého domu podle agentury Reuters. Agentura TASS poznamenala, že není jasné, jaké sankce má Trump na mysli.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na svém druhém summitu se v Hanoji sešli Donald Trump a Kim Čong-un

Donald Trump na summitu s Kim Čong-unem v Hanoji. | Foto: Leah Millis | Zdroj: Reuters

Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un se v únoru sešli v Hanoji; byla to jejich druhá schůzka po loňském červnovém setkání v Singapuru. Summit v Hanoji ale skončil předčasně a podepsáno nebylo ani plánované společné prohlášení.

Severokorejská strana podle Washingtonu požadovala, aby byly zrušeny všechny sankce vůči KLDR, což americký prezident a jeho delegace odmítli.

Severokorejský ministr zahraničí o několik hodin později naopak uvedl, že Severní Korea žádala pouze částečné zrušení sankcí, které se týkají civilní ekonomiky a prostředků obživy severokorejského obyvatelstva a nesouvisejí s vojenskými sankcemi.

Pchjongjang tento měsíc obvinil Washington, že na summitu promarnil jedinečnou příležitost, a pohrozil přehodnocením moratoria na testy jaderných zbraní a raket. Zatímco KLDR požaduje zrušení sankcí, USA se domáhají jaderného odzbrojení Severní Koreje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme