Ekonomiku USA mohou ohrozit jen hloupé války a tendenční vyšetřování, řekl Trump v Kongresu

Americký prezident Donald Trump v poselství o stavu unie vyzval k jednotě hluboce rozdělený americký národ, který podle kritiků polarizoval sám svou agresivní politikou. V projevu předneseném v Kongresu podle očekávání vyzval ke stavbě zdi na hranicích s Mexikem, která má podle něj zemi ochránit před zločinci a drogovou epidemií. Zatímco republikánští členové Kongresu jeho projev vítali opakovanými ovacemi, u demokratů často panovalo ticho.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump během poselství o stavu unie v Kongresu | Zdroj: Reuters

Trump poukázal na úspěchy americké ekonomiky a poznamenal, že „jsme teprve začali“. Rychlost ekonomického růstu USA je podle něj dvojnásobná ve srovnání s dobou jeho příchodu do Bílého domu. Zdůraznil zejména význam nedávné daňové reformy, výrazné omezení státní regulace a nárůst pracovních příležitostí.

Americká ekonomika v lednu podle nedávno zveřejněné statistiky nabídla přes 300 000 nových pracovních míst a růst pracovních příležitostí zaznamenává už stý měsíc po sobě, což je nejdéle v celé historii USA.

Vyslání armády je jedna z možností, řekl Trump k situaci ve Venezuele. Setkání s Madurem neplánuje

Číst článek

„Stav naší unie je silný,“ shrnul šéf Bílého domu hospodářskou situaci v zemi za mohutného skandování „USA! USA!“

Sílu americké ekonomiky mohou ohrozit jen „hloupé války, politikaření a směšné tendenční vyšetřování“, konstatoval Trump v narážce na pátrání po ruském vlivu na americké prezidentské volby, které označuje za hon na čarodějnice. „Má-li vládnout smír a právo, nemůže převážit válka a vyšetřování,“ řekl Trump.

V barvách sufražetek

V předních lavicích sněmovny naslouchaly prezidentovi demokratické poslankyně a senátorky, z nichž mnohé se dostavily v bílém. Barva amerických sufražetek, radikálních feministek z počátku minulého století, měla prezidentovi připomenout jeho údajný sexismus a povýšený vztah k ženám.

Projev hlavy státu poslouchali i čtyři opoziční politici, kteří se mu příští rok ve volbách hodlají postavit, z toho tři ženy - kromě Coryho Brookera to byly Kamala Harrisová, Elisabeth Warrenová a Kirsten Gillibrandová. V bílém přišla i předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová.

Americké demokratické kongresmanky v bílém | Zdroj: Reuters

Obsáhle se prezident podle očekávání věnoval situaci na jižních hranicích, kde podle něj hrozí „obrovský nápor“ ilegálních migrantů. Oznámil, že do hraničních oblastí posílá dalších 3750 vojáků, aby hranici ochránil. „Americká dělnická třída doplácí na masovou nezákonnou migraci,“ řekl Trump a připomněl členům Kongresu statistiky zločinnosti a drogové závislosti, kterou Bílý dům přičítá nedostatečné ochraně hranic.

Hranice by měla chránit „fyzická bariéra nebo zeď,“ řekl prezident. „Já ji postavím, zeď funguje a zachraňuje životy“ zdůraznil. Nepůjde prý o „jednoduchou betonovou zeď,“ ale o průhlednou ocelovou bariéru.

Americký prezident ohlásil záměr zastavit drogovou epidemii v USA během příštích deseti let a vyslovil se pro nižší a spravedlivější ceny léků na předpis. Vláda bude žádat Kongres o zvýšení výdajů na boj s rakovinou, zejména se zhoubným onemocněním dětí. Poslanci by podle něj měli schválit i zákon zakazující potraty v pozdějších stadiích těhotenství.

Američané směřují k mírové dohodě s Tálibánem. Pochybnosti jsou na obou stranách, píše Economist

Číst článek

Schůzka s Kimem

Prezident ocenil stav vztahů s KLDR a oznámil datum příštího setkání s Kim Čong-unem. „Kdybych nebyl zvolen prezidentem USA, byly bychom nyní ve velké válce se Severní Koreou... Můj vztah s Kim Čong-unem je dobrý, sejdeme se 27. a 28. února ve Vietnamu,“ konstatoval Trump.

Prezident obhajoval své rozhodnutí odvolat americké vojáky z Afghánistánu a Sýrie. „Velké národy nevedou nekonečné války,“ zdůraznil. Vláda se pustila do konstruktivních jednání s řadou afghánských skupin včetně Tálibánu, potvrdil šéf Bílého domu. „Nevíme, zda se dohodneme, ale víme, že po dvou desetiletích je načase se o mír aspoň pokusit,“ řekl.

Trump obvinil Čínu, že po léta útočí proti americkému průmyslu a krade intelektuální vlastnictví. Nová obchodní smlouva, kterou chce s Pekingem uzavřít, má ochránit americká pracovní místa, omezit „chronický deficit“ ve vzájemném obchodě a zamezit podvodným obchodním praktikám.

Prezident kritizoval Rusko za opakované porušování smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu, kterou se Bílý dům rozhodl vypovědět. „Neměli jsme jinou možnost, možná dojednáme jinou dohodu, vztahující se i na Čínu a ostatní,“ řekl Trump. Pokud se to nepovede, pak prý Američané ve vývoji zbraní ve jménu ochrany své země překonají všechny národy světa.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme