Trump užívá lék, jehož účinnost proti koronaviru se zatím neprokázala. ‚Myslím si, že je to dobré,‘ říká

Americký prezident Donald Trump v pondělí oznámil, že již několik dní bere jisté antimalarikum ve snaze zmírnit zdravotní potíže, pokud by se nakazil koronavirem. Účinnost přípravku k léčbě covidu-19 se přitom dosud neprokázala, jak připomněla agentura AP. Šéf Bílého domu míní, že daný lék je účinný, protože v této souvislosti dostává „hodně pozitivních telefonátů“.

Washington (Aktualizováno: 6:48 19. 5. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump

Americký prezident Donald Trump | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Trump novinářům sdělil, že „zhruba týden a půl“ každý den bere antimalarikum hydroxychlorochin a zinkový doplněk stravy. Dodal, že lékař Bílého domu mu užívání antimalarika nepředepsal, přípravek si prý Trump sám vyžádal.

Nejpostiženější země světa. Počet nakažených ve Spojených státech překročil 1,5 milionu, tvrdí Reuters

Číst článek

„Byli byste překvapení, kolik lidí to bere, hlavně pracovníci v první linii. Mnoho z nich to bere jako prevenci. Já to užívám taky. Ano, hydroxychlorochin, právě teď. Začal jsem asi před dvěma týdny, protože si myslím, že je to dobré, slyšel jsem o tom hodně dobrého. A pokud to nebude dobré, řeknu to. Nenechám si tím ublížit,“ citoval Radiožurnál Trumpa.

Americký prezident v minulosti opakovaně hovořil o uvedeném antimalariku jako o potenciálním léku proti covidu-19, navzdory varováním lékařů a úřadů. Přípravek může u některých pacientů vyvolat vážné vedlejší účinky a jeho účinnost proti koronaviru se dosud neprokázala, píše AP.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v dubnu před užíváním hydroxychlorochinu u pacientů s covidem-19 mimo nemocnice a klinické testy varoval s tím, že může způsobit vážné poruchy srdečního rytmu.

Trump patří do rizikové skupiny

Trump dodal, že nasazení látky konzultoval se svým lékařem. Ten to potvrdil. Po četných debatách prý usoudil, že možné výhody převažují nad riziky. Existuje naděje, že by toto antimalarikum skutečně mohlo bránit množení viru a fungovat coby prevence nemoci covid-19. Zkoumají to dvě studie – v Minnesotě a v Severní Karolíně – ale zatím nemají výsledky.

Trump chtěl léčit covid-19 injekcemi s dezinfekcí, druhý den obrátil. ‚Jen jsem se sarkasticky ptal,’ řekl

Číst článek

Ve Spojených státech zpráva o prezidentově medikaci vyvolala velký rozruch. Televize Fox News, kterou sleduje řada prezidentových příznivců, okamžitě varovala diváky, aby hydroxychlorochin nezkoušeli, a uvedla příklady, kdy po něm pacienti zemřeli.

Na CNN šéfka sněmovny demokratka Nancy Pelosiová řekla, že by Trump coby prezident radši neměl brát neschválený lék, zvlášť když patří do rizikové skupiny jak věkem, tak chorobnou obezitou, jak uvedla.

Hydroxychlorochin a podobná látka chlorochin se desítky let používají k léčbě malárie a některých autoimunitních onemocnění, jako je revmatoidní artritida a lupus. O možné účinnosti látky proti covidu-19 se začalo hovořit v březnu po zveřejnění francouzské studie, která uvedla, že hydroxychlorochin v kombinaci s azithromycinem, což je antibiotikum, může pomoci pacientům s koronavirem. Vědecký časopis, který studii vydal, později uvedl, že článek nesplnil očekávaný standard.

Jan Kaliba, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme