‚Dobrý telefonát‘ Trumpa a Bidena. Prezident USA se svým soupeřem probral koronavirovou krizi
Americký prezident Donald Trump si v úterý telefonoval se svým pravděpodobným vyzyvatelem v prezidentských volbách Joem Bidenem. Tématem byla koronavirová krize v zemi. Trump na pondělní tiskové konferenci v Bílém domě uvedl, že měl s uchazečem o prezidentskou nominaci demokratů „velice pěkný“ rozhovor.
„Představil mi svůj úhel pohledu a plně jsem mu rozuměl. Jen jsme si velice přátelsky tak na 15 minut popovídali. Bylo to opravdu dobré,“ uvedl Trump s tím, že ne se všemi Bidenovými návrhy však souhlasil. V USA bylo dosud zaznamenáno bezmála 365 tisíc případů nákazy, nemoci covid-19 způsobené koronavirem podlehlo 10 781 lidí. Nejhůře postižený americký stát New York v neděli poprvé ohlásil mírný pokles počtu úmrtí oproti předchozímu dni: v sobotu zemřelo 594 nakažených.
Počet obětí koronaviru v USA přesáhl 10 000. Trump i úřady věří, že nákaza je v New Yorku na vrcholu
Číst článek
Že se jednalo o „dobrý telefonát“, potvrdila i zástupkyně šéfa Bidenovy prezidentské kampaně Kate Bedingfieldová. Uvedla, že Biden prezidentovi představil několik svých návrhů a vyjádřil obdiv nad „duchem amerického lidu tváří v tvář výzvám“. Telefonát je podle agentury DPA výjimečný, neboť oba jeho protagonisté jsou zarytí političtí odpůrci. Ještě v pondělí Trump kritizoval Bidena ve svém tweetu, volební štáb bývalého amerického viceprezidenta naopak nynějšího šéfa Bílého domu opakovaně kárá za chyby při zvládání pandemie.
Koronavirová krize má značný dopad na volební kampaň před prezidentskými volbami, které se mají v USA konat v listopadu. Primárky v několika státech byly odsunuty na pozdější termín. Biden se zpočátku k šíření nákazy v USA vyjadřoval zdrženlivě, v posledních dnech se však toto téma stále častěji objevuje v jeho politických prohlášeních a vystoupil i s několika návrhy na řešení krizové situace. Trumpovu administrativu podrobil kritice za to, že na šíření nákazy reagovala příliš pozdě.
Modlitba za Johnsona
Trump v úterním projevu dále uvedl, že boj proti koronaviru vstupuje do „rozhodující a obtížné fáze“. „Bude to těžký týden, možná více než těžký,“ řekl. „Ale na konci tohoto tunelu je mocné světlo. Tento virus porazíme, společně ho porazíme.“
Šéf Bílého domu rovněž popřál brzké uzdravení britskému premiérovi Borisi Johnsonovi, který je kvůli zhoršení zdravotního stavu po nákaze koronavirem v péči lékařů v londýnské nemocnici. „Chci svému dobrému příteli i příteli naší země, premiéru Borisi Johnsonovi, popřát všechno dobré. Velmi nás zarmoutila zpráva, že byl (v pondělí, pozn. red.) odpoledne převezen na jednotku intenzivní péče,“ řekl s tím, že „všichni Američané se modlí za jeho uzdravení“.
Americký prezident naznačil, že se bude muset vložit do sporu v námořnictvu, který v pondělí eskaloval poté, co ministr námořnictva Thomas Modly v neveřejném projevu k posádce letadlové lodi USS Theodore Roosevelt opět kritizoval bývalého kapitána tohoto plavidla Bretta Croziera. Ten se podle Modlyho zachoval „naivně či hloupě“, když napsal příliš mnoha adresátům dopis, v němž žádal nadřízené o pomoc se šířící se nákazou na palubě. Modly, jenž minulý týden nechal Croziera odvolat kvůli vyvolávání paniky, se za svá slova, zveřejněná mezitím v médiích, Crozierovi omluvil. „Máte dva dobré lidi, kteří se hádají. Jsem dobrý v řešení sporů. Možná se na to podívám hodně zblízka, abych to velmi rychle vyřešil,“ řekl Trump.