‚Dobrá práce, Jeffe.‘ Prezident Trump na twitteru opět zaútočil na ministra spravedlnosti

Americký prezident Donald Trump na twitteru opět zaútočil na svého ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse. Jeho úřad podle šéfa Bílého domu ohrožuje pozici republikánů před nadcházejícími parlamentními volbami. Prezidentova kritika souvisí s obviněním dvou republikánských kongresmanů, informovala v úterý agentura AP.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump a ministr spravedlnosti Jeff Sessions | Foto: Leah Millis, Reuters/Mike Blake, Reuters | Zdroj: Reuters

Vyšetřování „dvou velmi populárních republikánských kongresmanů ukončilo ministerstvo spravedlnosti Jeffa Sessionse dobře zpropagovaným obviněním, právě před volbami,“ napsal Trump na twitteru.

„Dvě snadná vítězství“ pro republikány jsou podle něj nyní v ohrožení. „Dobrá práce, Jeffe,“ dodal prezident na adresu svého ministra spravedlnosti.

Když hovořil o „populárních kongresmanech“, měl podle AP šéf Bílého domu na mysli republikánské poslance Sněmovny reprezentantů USA Duncana Huntera a Chrise Collinse.

Hunter byl obviněn z korupce, neboť údajně spolu s manželkou zneužil 250 tisíc dolarů, tedy 5,5 milionu korun, z fondu na kampaň na soukromé účely. Collinse obvinili z finančních podvodů, ze zneužívání obchodních informací, ke kterým měl přístup, a ze lhaní FBI.

Oba kongresmani svou vinu odmítají. Zatímco Collins snahu o znovuzvolení již vzdal, Hunter o obhajobu svého mandátu nadále usiluje.

Trump vs. Sessions

Sessionse, který Trumpa vehementně podporoval od samého začátku jeho prezidentské kampaně, šéf Bílého domu v poslední době stále častěji napadá a veřejně vyjadřuje lítost nad tím, že ho do své vlády povolal.

‚Kéž bych to byl udělal!‘ Trump na twitteru lituje, že si nevybral jiného ministra spravedlnosti

Číst článek

Ministr spravedlnosti už loni v březnu prohlásil, že se vzdává dohledu nad činností týmu zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který vyšetřuje údajné zásahy Ruska do amerických prezidentských voleb, a to vzhledem k možnému střetu zájmů. Trump několikrát řekl, že to Sessions neměl dělat.

Trumpovi spojenci prezidenta dlouhodobě odrazují od toho, aby Sessionse z funkce odvolal - zvlášť před listopadovými parlamentními volbami. Mohlo by to totiž podle Republikánskou stranu při hlasování poškodit.

Podle senátora Lindseyho Grahama je ale odchod Sessionse jen otázkou času. „Myslím, že přijde doba, spíš dřív než později, kdy nastane čas, abychom měli novou tvář a čerstvý hlas na ministerstvu spravedlnosti,“ řekl před časem novinářům Trumpův spojenec Graham.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme