Trump se obrací proti všem. Jeho kritika dopadá na spolupracovníky jako Pence nebo Pompea

Dosluhující prezident USA Donald Trump se v posledních týdnech svého prezidentství obrací proti každému ze svých spolupracovníků, kdo není ochoten připojit se k šíření spikleneckých teorií ohledně údajných volebních podvodů a odmítá se podílet na jeho snahách o zvrácení výsledku listopadových voleb. V úterý to napsal server Axios.

Tento článek je více než rok starý.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump na volebním mítinku v Georgii znovu popřel svoji porážku

Trump se věnuje především nepodloženým útokům na volby na twitteru a kritizuje svoje spolustraníky a kolegy, kteří jej podle něj v jeho snahách příliš málo podporují. | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Server Axios se odvolává na sdělení nejmenovaných zdrojů z Bílého domu, podle nějž se nejvyšší činitelé administrativy v současnosti raději snaží vůbec nepřibližovat k prezidentově pracovně. Trumpův hněv především na viceprezidente Mikea Pence, personálního šéfa Bílého domu Marka Meadowse, vrchního právního poradce Bílého domu Pata Cipolloneho, šéfa diplomacie Mikea Pompea a lídra republikánské většiny v Senátu Mitche McConnella.

List The New York Times (NYT) poznamenává, že posledních několik dní patřilo k nejdůležitějším v Trumpově prezidentství: Začalo očkování veřejnosti hned dvěma vakcínami proti covidu-19 a zákonodárci se po mnoha měsících shodli na novém koronavirovém balíčku na pomoc ekonomice zasažené pandemií.

Poslední bitva Trumpovy éry. Dosluhující americký prezident připravuje další napadení výsledků voleb

Číst článek

Prezident se však těchto událostí neúčastní, na vyjednávání balíku se nepodílel, a na veřejnosti se nechal naočkovat pouze viceprezident Pence. Trump, který již na podzim nemoc prodělal, se namísto toho věnuje především nepodloženým útokům na volby na twitteru a kritizuje svoje spolustraníky a kolegy, kteří jej podle něj v jeho snahách příliš málo podporují.

Hledání útočiště

„Trump považuje každého kolem sebe za slabého, hloupého a neolajálního – a stále více hledá útočiště u lidí, kteří jej podporují ve snaze zvrátit výsledek voleb,“ napsal reportér Axios Jonathan Swan, podle nějž řadu činitelů stále více zneklidňují rozhovory, které prezident v poslední době vede s některými svými spolupracovníky.

„Trump se ohání kolem sebe a jeho cílem může být kdokoliv. Nacházíme se v momentě, kdy pokud nejste v táboře volajícím po tom, aby ministerstvo vnitřní bezpečnosti nebo armáda zabavily (některým státům) hlasovací přístroje, tak vás prezident považuje za slabochy, kteří mu nestojí ani za to, aby vámi opovrhoval,“ pokračuje Swan.

Přední politici USA se nechávají očkovat proti covidu. Vakcínu dostane i budoucí prezident Biden

Číst článek

Republikánský prezident již řadu týdnů opakovaně napadá legitimitu listopadových voleb a bez předložení patřičných důkazů tvrdí, že je provázely rozsáhlé podvody. To odmítají volební činitelé ze všech států i soudy, které všechny Trumpovy pokusy o zneplatnění některých hlasů smetly ze stolu. Prezident a jeho spojenci nyní znovu bez důkazů tvrdí, že se na některých místech manipulovalo s hlasy z volebních strojů a žádají jejich prověření. Všechny státy přitom již svoje výsledky uzavřely a prezidentovu prohru stvrdilo rovněž hlasování ve sboru volitelů, který o hlavě USA formálně rozhoduje.

V nepříjemné situaci se nyní nachází například Pence, který bude muset oficiálně ohlásit Trumpovu prohru. Podle ústavy má totiž viceprezident 6. ledna na společné schůzi Kongresu oznámit výsledky hlasování volitelů, a prohlásit tak demokrata Joea Bidena příštím prezidentem. Trump by přitom podle zdrojů Axios považoval i vykonání této formální ústavní povinnosti viceprezidenta za nejvyšší zradu.

Nový ministr spravedlnosti

Prezident se obrátil i proti McConnellovi, který byl po čtyři roky jeho blízkým spojencem. Vlivný senátor však nedávno popřál Bidenovi k vítězství a vyzval svoje kolegy v Senátu, aby se neúčastnili dalších pokusů zdržovat vyhlášení vítěze voleb. Prezidentův asistent pak v pondělí rozeslal republikánům v Senátu prezentaci, podle níž McConnell, který letos obhájil své křeslo v Senátu již posedmé, vděčí za svoje poslední vítězství právě Trumpovi. McConnellovi rovněž pohrozil, že pokud nebude více hájit jeho tvrzení o podvodech, „nebude už mít žádnou Republikánskou stranu“.

Nejhorší práci však bude mít podle řady vládních činitelů nastupující ministr spravedlnosti Jeffrey Rosen, který se má funkce chopit v následujících dnech. Konsensus ve vládě je podle Swana takový, že Rosen ani netuší, „jaké vyšinutosti jej čekají“. Trump v minulosti opakovaně tlačil na odcházejícího ministra spravedlnosti, aby využíval svůj úřad pro prezidentovi politické cíle. Barr však v pondělí například prohlásil, že nehodlá nařídit audit hlasovacích strojů a zopakoval, že volby podle jeho úřadu žádné podvody neprovázely.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme