Trump se sešel s tvůrci počítačových her, setkání zahájil sestřihem nejbrutálnějších scén

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek v Bílém domě setkal s tvůrci počítačových her, jejichž často brutální scény podle něj mohou mládež inspirovat k násilí. Schůzku zahájil promítáním sestřihu extrémně drsných ukázek z několika vybraných videoher. Podle agentury AP vyslechl prezident názory obou stran, jelikož následně přijal vyjma autorů i herní kritiky.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výňatek z prezentace Donalda Trumpa – hra nabádá k masovému vraždění davu civilistů.

Výňatek z prezentace Donalda Trumpa – hra nabádá k masovému vraždění davu civilistů. | Foto: The White House | Zdroj: Repro YouTube

Ve čtvrtek se na oficiálním YouTube kanálu Bílého domu objevilo Trumpovo video, které promítal tvůrcům her. V seznamu nahraných videí sice není vidět, pokud ovšem máte k dispozici jeho konkrétní odkaz, lze celý sestřih bez problému zhlédnout. Klipu nepředchází žádné varování, že obsahuje drastické scény, a proto by ho neměly vidět zejména děti. Hned v prvních vteřinách začíná necenzurované zabíjení.

'Nebudeme nečinně přihlížet, udržte naše školy bezpečné.' Studenti na Floridě protestovali proti zbraním

Číst článek

Jak informoval server iDNES.cz, video obsahuje ukázky z her jako Call of Duty, Sniper Elite, Fallout, Wolfenstein či The Evil Within, které nejsou – alespoň podle hodnocení PEGI – vhodné pro osoby mladší 16 nebo 18 let.

Vědecké výzkumy prováděné desítky let přitom podle amerických médií neprokázaly souvislost mezi násilnými scénami v počítačových hrách a úrovní zločinnosti americké mládeže. Trump má přesto obavy, že vyobrazení násilných scén může s mírou zločinnosti souviset. Utvrdil ho v tom prý únorový masakr ve floridské škole, kde devatenáctiletý Nikolas Cruz postřílel sedmnáct lidí.

Bez konkrétních návrhů

Žádné kroky k omezení počítačových videoher Trump podle účastníků schůzky nenavrhl. Přestože po floridském incidentu prezident neskrýval zájem na omezení prodeje střelných zbraní, žádné legislativní návrhy z Bílého domu zatím nezazněly.

V USA se odpor proti brutálním scénám na internetu zvedl zejména po roce 1992, kdy se začala šířit hra Mortal Kombat. O dva roky později byla zavedena pětistupňová škála, s jejíž pomocí jsou videohry podle míry brutality označovány.

Nejvyšší soud USA v roce 2011 zrušil kalifornský zákon, který zakazoval prodej videoher dětem. Ve zdůvodnění se uvádělo, že na videohry – stejně jako na další média – se vztahuje první dodatek americké ústavy zaručující svobodu slova.

Upozorňujeme, že následující video obsahuje necenzurované brutální scény...

pla, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme