Trump propustil lidi z poradního orgánu ministerstva obrany. Mezi nimi Albrightovou i Kissingera

Americký prezident Donald Trump pokračuje necelé dva měsíce před koncem mandátu v personálních změnách na ministerstvu obrany. Podle časopisu Foreign Policy zbavil funkce vysoce postavené činitele z Odboru obranné politiky, což je externí poradní orgán ministerstva. Mezi nimi i Madeleine Albrightovou, českou rodačku, jež byla první ženou v čele americké diplomacie v letech 1997 až 2001. Zprávy o personálních změnách potvrdilo i samo ministerstvo.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Madeleine Albrightová

Madeleine Albrightová | Foto: Robert Deutsch/USA TODAY via Imagn Content Services, LLC | Zdroj: Reuters

„Můžeme potvrdit, že v rámci dlouho zvažovaných změn bylo odvoláno několik členů Odboru obranné politiky na ministerstvu obrany. Brzy přijdeme s oznámeními o nových členech odboru,“ řekl jeden z činitelů ministerstva.

Trump omilostnil svého exporadce Flynna, který lhal FBI při vyšetřování vlivu Ruska na prezidentské volby

Číst článek

Kromě Albrightové již v orgánu nebude působit například někdejší bezpečnostní poradce prezidenta Richarda Nixona Henry Kissinger, bývalá vysoce postavená členka zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů Jane Harmanová nebo bývalý šéf republikánské většiny v dolní komoře Kongresu Eric Cantor.

„Jsem vděčný odcházejícím členům odboru, z nichž někteří sloužili dekády. Těšíme se na jmenování nových členů s tím, jak připravujeme ministerstvo na soupeření velmocí,“ řekl ve čtvrtek dočasný ministr obrany USA Christopher Miller, jehož do funkce jmenoval Trump před několika týdny místo Marka Espera.

Po Esperově propuštění Trump nahradil rovněž řadu činitelů na dalších vysokých pozicích v Pentagonu, změny provedl i na ministerstvu vnitřní bezpečnosti. Krok vyvolal mezi některými pozorovateli otázky ohledně toho, k čemu mají náhlé výměny ke konci volebního období směřovat.

Strategie USA vůči Číně

Podle zdrojů Foreign Policy se Trumpova administrativa snažila odbor personálně obměnit již delší dobu a nahradit dosavadní členy osobnostmi blízkými Trumpovi. S krokem však nesouhlasil mimo jiné Esper, který chtěl zachovat kontinuitu v poradním orgánu.

Amerika je zpátky, prohlásil Biden a představil klíčové členy svého kabinetu. Nechybí ženy ani menšiny

Číst článek

Odbor se v posledních měsících zabýval formulací strategie USA vůči Číně, přičemž někteří republikáni naznačovali, že jeho členové nezastávají názory současné administrativy. Ta vůči Pekingu prosazuje tvrdý postoj, který vedl k významnému zhoršení vztahů obou velmocí. Albrightovou a několik dalších osob do odboru dosadil v roce 2011 tehdejší demokratický prezident Barack Obama.

Podle Foreign Policy není jasné, proč se Trump ke kroku odhodlal až v závěru svého mandátu.

Jako o možných nových členech orgánu se hovoří například o bývalém předsedovi Sněmovny reprezentantů a blízkém Trumpovu spojenci Newtu Gingrichovi či o ministryni zahraničí za vlády republikána George Bushe mladšího Condoleeze Riceové.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme